Դեբեդավանում կառուցվեց ոռոգման համակարգ
Տարեսկզբին «Յալկեզեան» հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ ձեռնամուխ եղանք 500 մ ոռոգման ջրագծի կառուցմանը Դեբեդավանում։ Ծրագիրը նպատակ ուներ լուծելու գյուղի ոռոգման համակարգի բարելավման կարևոր անհրաժեշտությունը: Ոռոգման ջրի անբավարարության պատճառով գյուղը բարձրարժեք մշակաբույսերի մշակման հետ կապված խնդիրներ ուներ:
Ծրագրի իրականացմանը մեծապես նպաստեց համայնքի և «Տավուշ» ՋՕԸ-ի ակտիվ մասնակցությունը։ «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը տրամադրեց 200 մմ տրամագծով 400 մ, 160 մմ տրամագծով 100 մ պոլիէթիլենային խողովակներ, անհրաժեշտ փականներ և այլ շինարարական նյութեր։ Իսկ ջրագծի կառուցման բուն աշխատանքներն իրականացրեց «Տավուշ» ՋՕԸ-ն՝ ներգրավելով նաև համայնքի շահառու բնակիչների աշխատուժը:
Debedavan
Debedavan Irrigation
Այսպիսով, ծրագրի վերջնարդյունքում շահառու 35 տնտեսություններ, որոնք մոտ 20 հա տարածքի վրա մշակում են խաղող, արքայանարինջ, նուռ, դեղձ և այլ կուլտուրաներ, հողային հունով ջրատարից անկանոն ոռոգման ջուր ստանալու փոխարեն ըստ պահանջի ջուր են ստանում ճնշումային խողովակաշարով։ Այժմ նրանք հնարավորություն ունեն և արդեն սկսում են ոռոգումն իրականացնել կաթիլային եղանակով, ինչը կբերի ջրի զգալի խնայողության, ինչպես նաև բերքատվության և եկամուտների ավելացման:

Construction of irrigation system in Debedavan
At the beginning of the year, with the financial support of the "Yalkezian" Foundation, we started constructing a 500 m irrigation water line in Debedavan — the project aimed to address the critical need to improve the irrigation system of the village. Due to insufficient irrigation water, the village needed help cultivating high-value crops.
The active participation of the community and the "Tavush" Water Users Association significantly contributed to the implementation of the project. "Shen" charitable non-governmental organization provided 400 m of 200 mm diameter, 100 m of 160 mm diameter polyethylene pipes, necessary valves, and other construction materials.
Debedavan
The "Tavush" Water Users Association carried out actual water line construction works involving the labor force of the beneficiary residents of the community.
Debedavan Irrigation
Thus, as a result of the project, 35 beneficiary farms, which cultivate grapes, peaches, pomegranates, kaki, and other crops on an area of about 20 hectares, instead of receiving irregular irrigation water from the underground aquifer, receive water on demand through a pressurized pipeline. Now, they have the opportunity and are already starting to implement drip irrigation, which will lead to significant water savings, as well as increased yields and incomes.