«Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» և «Օրգանական գյուղատնտեսության մասին» օրենքներում փոփոխությունների լոբբինգ
Ծրագրի նպատակն է բացահայտել օրենսդրական դաշտի սահմանափակումները, որոնք խնդիրներ են առաջացնում գյուղատնտեսական արտադրության արդյունավետության և արդիականացման, ինչպես նաև ոլորտում հանրային ծառայությունների մատուցման ընթացքում: Թիրախային ոլորտները ներառում են, բայց չեն սահմանափակվում հողերի խոշորացման ծրագրի նախագծմամբ և իրականացմամբ, գյուղատնտեսության և գյուղատնտեսության վերամշակման հարկային համակարգով, Հայաստանի համար ռազմավարական մշակաբույսերի կարանտինային հիվանդությունների վերահսկմամբ, գյուղատնտեսության ընդլայնման ծառայությունների բարելավմամբ, ելնելով շահառու մարզերի առանձնահատկություններից՝ փոքր ֆերմերներին աջակցելու ծրագրերի թարմացմամբ և/կամ նոր պետական աջակցության ներդրմամբ և այլն: Այս նպատակն իրականացնելու համար մենք նախատեսել ենք հետևյալ գործողությունները.
Լոբբիստական և շահերի պաշտպանության արշավներ (համատեղ աշխատաժողովներ, հանրային քննարկումներ, մեդիա միջոցառումներ)՝ գոյություն ունեցող խնդիրների վերաբերյալ հանրային օրակարգ, քննարկում և էական բանավեճ առաջացնելու և համապատասխան փաստաթղթերում ձևակերպված քաղաքականության առաջարկությունները խթանելու համար։
Տարբեր շահագրգիռ կողմերի (պետական, տարածաշրջանային և տեղական իշխանություններ, զբաղվածության գործակալություններ, կրթական հաստատություններ (ներառյալ ՄԿՈՒ), տարածաշրջանային և ազգային լրատվամիջոցներ, ՔՀԿ-ների ոլորտային կոալիցիաներ (այսինքն՝ Գյուղատնտեսական դաշինք)) ներգրավելով տարբեր շահագրգիռ կողմերի ներգրավմամբ բարելավումների մշակում և առաջադրում։
Քաղաքական փաստաթղթերի պատրաստում` կոնկրետ առաջարկություններով և ռազմավարություններով։
Տեխնիկական աջակցության և խորհրդատվության տրամադրում համապատասխան պետական կառույցներին օրենքներում և կառավարական ենթաօրենսդրական ակտերում փոփոխություններ կատարելու համար:

Lobbying for the amendments in the Law "On Protection of Economic Competition" and the Law "On Organic Agriculture"
Lobbying and Advocacy
All marzes,
Reveal the legal framework and policy constraints that cause issues in improving the efficiency and modernization of agricultural production and disruptions in public service provision in the field. The target areas include but are not limited to the design and implementation of the land consolidation program, taxation of agriculture and agricultural processing, control of quarantine diseases of crops strategic for Armenia, improvement of agriculture extension services, updating and/or introducing new state assistance programs to support smallholders based on the specifics of beneficiary provinces, etc. To fulfill this objective, we have planned the following activities:
- Lobbying and advocacy campaigns (joint workshops, public debates, media events) to generate a public agenda, discussion, and substantial debate on existing issues and to promote policy recommendations formulated in policy papers
- Organization of conferences and round table discussions involving different stakeholders (state, regional and local authorities, employment agencies, educational institutions (including VETs), regional and national media, sectorial coalitions of CSOs (i.e. Agricultural Alliance)) to generate productive policy dialogue to promote the proposed improvements
- Preparation of policy papers with specific recommendations and strategies
- Provision of technical assistance and consultancy to relevant governmental institutions in drafting amendments to in laws and governmental by-laws.