«Հաց աշխարհին» կազմակերպության ներկայացուցիչները «Շեն»-ում
«Հաց աշխարհին» գերմանական կազմակերպության հովանավորությամբ 2020-2022 թթ․-ին «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունն իրականացրեց «Ներառական գյուղական կոոպերատիվների զարգացումը, ենթակառուցվածքների բարելավումը և համայնքային կազմակերպությունների կարողությունների զարգացումը» ծրագիրը Արագածոտնի, Լուռու, Տավուշի, Շիրակի, Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Վայոց Ձորի, Կոտայքի մարզերում և Արմավիրի մարզի Բաղրամյան համայնքում։
Ծրագրի ավարտին հունիսի 7-ին հյուրընկալեցինք «Հաց աշխարհին» կազմակերպության Եվրոպայի և Մերձավոր Արևելքի ծրագրերի բաժնի ղեկավար Իլոնկա Բոլցեին, կադրերի արտագնա նշանակումների ծրագրի ղեկավար Կլաուդիա Հինդերերին և Հարավային Կովկասի ու Կենտրոնական Ասիայի ծրագրերի պատասխանատու Քիմ Քվիբուկային։
Այցելության սկզբում վերջիններս այցելեցին «Շեն»-ի գլխավոր գրասենյակ։ Թիմի հետ ծանոթանալուց և կազմակերպության ընդհանուր գործունեությունը, ինչպես նաև ռազմավարական ուղղությունների ապագան ու նախատեսվող ծրագրերը քննարկելուց հետո ներկայացրեցինք միասին իրականացրած ծրագրի մանրամասները և դրա ազդեցությունը համայնքների վրա։
Գլխավոր գրասենյակում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո հյուրերն ուղևորվեցին Սյունիքի և Վայոց Ձորի մարզեր՝ տեղում ծանոթանալու ծրագրի շահառուների հետ և տեսնելու արդյունքները։ Նրանք հատկապես տպավորված էին Աղնջաձորի՝ պանրի արտադրության և Շաղատի՝ ավելուկի մշակման կոոպերատիվներով։
Սա «Հաց աշխարհին» կազմակերպության հետ իրականացվող միակ ծրագիրը չէ։ 2021 թ․-ին միասին մենք նաև մեկնարկել ենք «2020 թվականի Արցախյան պատերազմի արդյունքում բռնի տեղահանված արցախցիների սոցիալ-տնտեսական աջակցություն» ծրագիրը։ Բոլոր ծրագրերի դրական արդյունքները բավականին տեսանելի են, և մենք լիահույս ենք, որ համագործակցությունը կշարունակվի դեռ երկար տարիներ։

“Bread for the World” representatives visiting “Shen” NGO
In 2020-2022, with the support of "Bread to the World(link is external)", "Shen" Charitable Non-Governmental Organization implemented the program "Development of inclusive rural cooperatives, improvement of infrastructure and capacity building of community-based organizations" in Aragatsotn, Lori, Tavush, Shirak, Gegharkunik, Syunik, Vayots Dzor and Kotayk provinces and Baghramyan community of Armavir Province.
Upon the compilation of the program, on June 7, the representatives of “Bread for the World” Ilonka Boltze, Head of the Department of European and Worldwide Programmes, Claudia Hinderer, Personnel Services Programme Manager, and Kim Kwibuka, Programme Officer for South Caucasus and Central Asia paid a monitoring visit at ”Shen” NGO.
They started the visit at the head office of "Shen". Getting acquainted with the team, and discussing the general activities of the organization, as well as the future of the strategic directions and the planned programs, we presented the details of the program implemented together and its impact on the communities.
Shaghat
After the meeting at the head office, the guests went to Syunik and Vayots Dzor Provinces to see the beneficiaries of the program on the spot and to review the results. They were especially impressed with Aghnjadzor cheese-producing cooperative and Shaghat sorrel processing cooperatives.
This is not the only program implemented with "Bread to the World". In 2021, together we launched the program "Socio-economic assistance to the people of Artsakh forcibly displaced as a result of the 2020 Artsakh war." The positive results of all the programs are quite visible, and we are hopeful that the cooperation will continue for many years to come.