Հայրենիքի կանչով կամ Լոս Անջելեսից Մեղրաշատ
Շիրակի մարզի Ամասիա համայնքի Մեղրաշատ գյուղը դարձել է «Դեպի Հայք» կազմակերպության կամավորների սիրելի վայրը։
Մեղրաշատի պանրարտադրողները
Բացի այն, որ երիտասարդների համար հետաքրքիր է գյուղական կյանքը, կարևոր է նաև չեչիլ պանիր արտադրող կանանց «Հյուսիսի պանիր» կոոպերատիվի առկայությունը գյուղում։ Այս կոոպերատիվի գրանցմանը և հաջողություններին մեծապես նպաստել է 2020-2021 թթ․ «Շեն» ԲՀԿ կողմից «Ամքոր Հայաստան» բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ իրականացված «Աջակցություն Մեղրաշատ գյուղի զարգացմանը» ծրագիրը։
Կոոպերատիվի ամենօրյա ակտիվ գործունեությունը և սահմանին այդքան մոտ գտնվելով բարիք ստեղծելն անչափ գրավիչ են սփյուռքահայ երիտասարդների համար։ 2022 թվականի ընթացքում կոոպերատիվում կամավորական աշխատանք է իրականացրել սփյուռքահայ երիտասարդների երկու խումբ։ Իսկ նոյեմբեր ամսին այդ նպատակով Լոս Անջելեսից ժամանեց նաև Նոյեմի Ամարքարյանը։ Նրա քույրը՝ Արիելը, եղել էր նախորդ կամավորական խմբերից մեկում։
Կամավոր քույրերը
Նոյեմին մասնագիտությամբ խոհարար է, աշխատել է Լոս Անջելեսի մեծ ռեստորաններում, իսկ Արիելը, համալսարանում ուսումնասիրում էր համաշխարհային մշակույթ։ Դուստրերի դրական տպավորություններն ու կարծիքը Մեղրաշատ բերեցին նաև Նոյեմիի ու Արիելի մայրիկին, ով ժամանեց Հայաստան կոոպերատիվի արտադրած չեչիլը համտեսելու, կոոպերատիվի նախագահ Արմինե Ադամյանի ընտանիքում հյուրընկալվելու և հայկական գյուղի մայրամուտն ու լուսաբացը վայելելու համար։
Վերադարձի երազանքով
Մարտի վերջին, երբ արդեն մոտենում էր Նոյեմիի կամավորության ժամկետի ավարտը, Գյումրի-Մեղրաշատ ճանապարհը նա թախծոտ հայացքով էր անցնում։ «Այս տեսարանները՝ սարերը, դաշտերը, ինձ հանգստություն են տալիս. չեմ սիրե Լոս Անջելեսը...»,- ասում էր ԱՄՆ-ում ծնված և մեծացած, բայց հայերեն խոսող և մտածող, հայրենիքից կտրված, բայց արմատներից չպոկված աղջիկը։
Նոյեմին վերադառնալու է նահանգներ, բայց կարծում է, որ այդ «վերադարձը» ժամանակավոր կլինի, քանի որ իր երազանքը մշտական վերադարձն է հայրենիք։ Նոյեմին երազում է Մեղրաշատում ֆերմա հիմնել, իսկ թե իր ֆերմայի կաթը ով է մթերելու՝ թերևս մտահոգվելու առիթ չունի։

The Call of the Homeland or From Los Angeles to Meghrashat
Meghrashat village of Amasia consolidated community, Shirak marz, has become a favorite place of "Birthright Armenia" Foundation volunteers.
Naomi in Meghrashat
Cheesemakers of Meghrashat
In addition to rural life that interests young people, the "Hyusisi Panir" cooperative of chechil cheese producers in the village is also essential. "Assisting the Rural Community Development in Meghrashat" project implemented by "Shen" NGO with the support of UMCOR Armenia charitable foundation significantly contributed to the registration and success of this cooperative during 2020-2021.
The daily activities of the cooperative and the creation of goods in a border village are extremely attractive for the young people from Armenian Diaspora. In 2022, two groups of young people volunteered in the cooperative. Naomi Amarkarian also arrived from Los Angeles for that purpose in November. Her sister, Ariel, had been in one of the previous volunteer groups.
Volunteer sisters
Naomi is a professional chef who has worked in big restaurants in Los Angeles. Ariel studied world culture at university. The positive impressions and opinions of the girls also brought their mother to Meghrashat. She came to Armenia to taste the chechil cheese produced by the cooperative, to be hosted by the family of the cooperative's president Armine Adamyan and to enjoy the amazing sunsets and dawns of the Armenian village.
With a dream of return
At the end of March, when Naomi's volunteering period was coming to an end, she was passing the Gyumri-Meghrashat way with a sad look. "These scenes - the mountains, the fields - give me peace. I don't like Los Angeles..." said the girl born and raised in the USA, but speaking and thinking in Armenian, cut off from her homeland, but not torn from her roots.
Naomi will return to the USA but believes that this "return" will be temporary because her dream is to return to her homeland permanently. Naomi dreams of having a farm in Meghrashat; indeed, she has no reason to worry about who will buy the milk from her farm.