Հողի անալիզատոր Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի համար
«Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության և Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի համագործակցությունը տարիների պատմություն ունի: Միավորելով մեր ուժերը՝ դրանք ուղղել ենք գյուղատնտեսության ոլորտ զարգացմանն ու բարձրորակ մասնագետների պատրաստմանը։
Մեր համագործակցության շրջանակում 2023թ.-ի սեպտեմբերի 18-ին «Շեն» ԲՀԿ-ի կողմից ՀԱԱՀ հողի անալիզի լաբորտորիային նվիրաբերեցինք «Հողի անալիզատր Bodentester-Modell NPK-1» շարժական սարքավորումը: Այս սարքավորման միջոցով ուսանողներն և դասախոսները դաշտային պայմաններում կկարողանան որոշել հողի քիմիական կազմը։
Սարքավորման առաջին փորձարկումը կիրականացվի ՀԱԱՀ հետ համատեղ իրականացվող ASA 1402 ագրոանտառաբուծության ծրագրին մասնակցող ՀԱԱՀ և Գերմանիայից ժամանած ուսանողների հետ ագրոանտառի տարածքներից հողի նմուշառում իրականացնելու համար:

Soil analyser for the Armenian National Agrarian University
The cooperation between "Shen" NGO and the Armenian National Agrarian University has a long history. Uniting our forces, we direct them to develop the agricultural sector and train high-quality specialists.
Within the scope of our cooperation, on September 18, 2023, "Shen" NGO donated the "Soil analyzer Bodentester-Modell NPK-1" mobile equipment to the soil analysis laboratory of the ANAU. With this equipment, students and professors can determine the chemical composition of soil in the field.
The students from ANAU and Germany participating in the ASA 1402 agroforestry project in collaboration with ANAU will conduct the first test of the equipment to carry out soil sampling from agroforestry areas.