«Հաց աշխարհին» կազմակերպության այցը Շիրակի մարզ
Նոյեմբերի 28-ին «Հաց աշխարհին» կազմակերպության պատվիրակությունը «Շեն» ԲՀԿ վարչության նախագահ Հայկ Մինասյանի և «Շեն» ԲՀԿ Շիրակի մարզային գրասենյակի պատասխանատուների ուղեկցությամբ այցելեցին Շիրակի մարզ, դիտարկեցին կազմակերպության աջակցությամբ իրականացված ծրագրերը։
Bread for the World visit to Meghrashat
Ամասիա համայնքի Մեղրաշատ գյուղում պատվիրակությունը հյուրընկալվեց «Հյուսիսի պանիր» գյուղատնտեսական կոոպերատիվին։ Կոոպերատիվի անդամները հիմնականում կանայք են, ովքեր զբաղվում են չեչիլ պանրի արտադրությամբ։ Կոոպերատիվի նախագահ Արմինե Ադամյանը ներկայացրեց կաթի մթերման ծավալները, պանրի վաճառքի հետ կապված խնդիրները։ Հյուրերը ներկա գտնվեցին չեչիլի պատրաստման որոշ հատվածի։ Կոոպերատիվն ընդլայնում է գործունեությունը՝ ընդարձակելով արտադրամասի տարածքը, ինչպես նաև՝ ձեռք բերելով նոր սարքավորումներ։
Հենց այստեղ է, որ սիրում են իրենց կամավորական գործունեությունն իրականացնել «Դեպի Հայք»-ի կամավորները աշխարհի տարբեր երկրներից։ Այցի ժամանակ հյուրերին դիմավորեց նաև ԱՄՆ-ից ժամանած Էնդրյուն։
Bread for the World visit to Hovit
2022 թվականին «Շեն» ԲՀԿ համաֆինանսավորմամբ իրականացվեց Ախուրյան համայնքի Հովիտ գյուղի ոռոգման համակարգի վերակառուցման և պոմպակայանի կառուցման ծրագիրը։
Ծրագիրն իրականացվեց պետական սուբվենցիոն բաղադրիչով։ Հյուրերն այցելեցին Հովիտ, որտեղ գյուղի վարչական ղեկավար Ավետիք Սերոպյանը ներկայացրեց պոմպակայանի հզորությունը, ծրագրի ազդեցությունը։ Շուրջ 250 հա հողատարածք դարձել են ոռոգվող՝ շնորհիվ իրականացված ծրագրի։ Ոռոգման համակարգի գործարկման օգուտների մասին իրենց ակնկալիքներով կիսվեցին գյուղի բնակիչները։
Ուղևորվելով Շիրակի հարավ՝ Արթիկ համայնքի Մեղրաշեն գյուղ, հյուրերը ծանոթացան Մեղրաշենի գյուղատնտեսական սպառողական կոոպերատիվի գործունեությանը։ Կոոպերատիվը զբաղվում է հացահատիկի զտմամբ և ախտահանմամբ։ Զտման արդյունքում ստացված թափոնը կերաղացի միջոցով վերածվում է անասնակերի։ Վերջին ծառայությունը հնարավորություն է տալիս կոոպերատիվին՝ ծառայություն մատուցել ողջ տարին։ Կոոպերատիվը խնայողությունների և անդամների հավելյալ ներդրումների շնորհիվ կարողացել է վերջին մեկ տարում կրկնապատկել արտադրական տարածքը և ձեռք բերել համակցված կերեր ստանալու համար անհրաժեշտ վակուումային նոր կերաղաց։
Bread for the World visit to Meghrashen
Շիրակի մարզում «Շեն» ԲՀԿ ծրագրերն ընդգրկում են բոլոր համայնքները: Դրանք ուղղված են մարզկենտրոնից առավել հեռու գտնվող գյուղական բնակավայրերում համայնքային զարգացման բազմաբնույթ ծրագրերի իրականացմանը՝ կրթական և համայնքային ենթակառուցվածքներ, աջակցություն կոոպերատիվներին, գյուղատնտեսական այլ ծրագրեր։

Bread for the World in Shirak
On November 28, the delegation of "Bread for the World(link is external)," namely Kim Kwibuka, Programme Officer for South Caucasus and Central Asia, Leon Schettler, Head of Division - Human Resources Collaboration Global, Claudia Hinderer, Personnel Services Programme Manager, accompanied by Hayk Minasyan, chairman of the board of "Shen" NGO, and the representatives of the Shirak field office of "Shen" NGO, visited Shirak Marz for the monitoring of the programs implemented with the support of "Bread for the World."
Bread for the World visit to Meghrashat
In the Meghrashat settlement of the Amasia consolidated community, the delegation visited the "Northern Cheese" agricultural cooperative.
The cooperative members are mainly women producing Chechil (Armenian string cheese) cheese. Armine Adamyan, the president of the cooperative, presented the volumes of milk procurement and the problems related to the sale of cheese. The guests had the opportunity to see some parts of Chechil preparation. The cooperative is increasing its activities by expanding the workshop area and acquiring new equipment.
By the way, it is here that "Birthright Armenia" volunteers from different countries usually carry out their volunteer activities. During the visit, Andrew from the USA also welcomed the guests.
Bread for the World visit to Hovit
In 2022, with co-financing of "Bread for the World," "Shen" NGO implemented the project to reconstruct the irrigation system and construct the pumping station in the Hovit settlement of the Akhuryan consolidated community.
The project was implemented with the state subsidy component. The guests visited Hovit, where Avetik Seropyan, the administrative head of the settlement, presented the pumping station's capacity and the project's impact. About 250 hectares of land became irrigated thanks to this project. The locals shared their expectations about the benefits of the irrigation system.
Afterward, the delegation continued to the South of Shirak Marz, visiting the "Meghrashen agricultural" consumer cooperative in the Meghrashen settlement of the Artik consolidated community.
The cooperative is engaged in grain refining and disinfection. The waste obtained from filtering is turned into fodder through a mill. The latter enables the cooperative to provide service throughout the year.
Bread for the World visit to Meghrashen
Thanks to the savings and additional investments of the members, the cooperative doubled its production space last year. It acquired a new vacuum mill necessary for obtaining combined feeds.
"Shen" NGO projects cover all communities in Shirak Marz, aiming to implement multifaceted community development in rural settlements farthest from the regional center: educational and community infrastructures, support for cooperatives, and other agricultural programs.