Սոցիալ-տնտեսական աջակցություն արցախցի փախստականներին
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի հարձակումից հետո Ադրբեջանը ռազմական վերահսկողության տակ վերցրեց Արցախը: Սա էթնիկ հայերի զանգվածային արտագաղթի պատճառ դարձավ: Ներկայումս Հայաստանն ընդունել է ավելի քան 100 հազար փախստականների, ովքեր կազմում են Արցախի ողջ բնակչությունը 2020 թվականի պատերազմից հետո։
Այս ծրագրի նպատակն է բավարարել արցախցի փախստականների առավել անապահով 300 ընտանիքների հրատապ կարիքները՝ տրամադրելով սոցիալ-տնտեսական աջակցություն և օգնություն: «Շեն» ԲՀԿ վարչությունը որոշել է առաջնահերթություն տալ որոշակի չափանիշների համապատասխանող ընտանիքներին՝ նպատակ ունենալով նրանց տրամադրել գյուղատնտեսական կենդանիներ (հավ, ոչխար, կով, փեթակ), գյուղատնտեսական մանր գործիքներ, (սերմեր, վառելանյութ, տնկիներ) և այլ անհրաժեշտ իրեր՝ ըստ յուրաքանչյուր շահառու ընտանիքի եզակի կարիքներից։ Այս աջակցությունը ընտանիքներին հնարավորություն կտա ապահովելու իրենց հանապազօրյա հացը:
Ծրագիրը նախատեսում է հիմքեր ստեղծել (անհրաժեշտ ռեսուրսների տրամադրման միջոցով) արցախցի 300 փախստական ընտանիքների համար կայուն ապրուստի միջոցների ձևավորման համար։ Կենտրոնանալով գյուղատնտեսության հզորացման, ապրուստի միջոցների ստեղծման և համայնքների կողմից ղեկավարվող նախաձեռնությունների վրա՝ կապահովվի տեղահանված արցախյան ընտանիքների վերականգնումը և համայնքային ներգրավվածությունը:
Բացի վերը նշված անհատական աջակցության ծրագրից, նախատեսվում է համայնքային ծրագրեր իրականացնել 40 գյուղական բնակավայրերում, որտեղ արցախցի փախստական ընտանիքների համեմատաբար մեծ կենտրոնացում կա։ Այս ծրագիրը կիրականացվի՝ օգտագործելով համայնքի կողմից ղեկավարվող սոցիալ-տնտեսական վերականգնման մոտեցումը: Այս ծրագրերը կարող են ներառել համայնքի և փախստական ընտանիքների կողմից համատեղ ընտրված տարբեր նախաձեռնություններ, ինչպիսիք են տնտեսական հզորացման ծրագրերը, ենթակառուցվածքների բարելավումը, կարողությունների զարգացումը, սոցիալական ծրագրերը և այլն:

Provision of Socio-Economic Support to Artsakh Refugees
After the September 19, 2023 attack, Azerbaijan took Artsakh under military control. This caused a mass exodus of ethnic Armenians. Currently, Armenia has accepted more than 100 thousand refugees, who make up the entire population of Artsakh after the 2020 war.
The goal of this program is to meet the urgent needs of 300 of the most vulnerable families of Artsakh refugees by providing socio-economic support and assistance. "Shen" PAP administration has decided to give priority to families that meet certain criteria, aiming to provide them with farm animals (chicken, sheep, cow, beehive), small agricultural tools (seeds, fuel, seedlings) and other necessary items according to each beneficiary family. from unique needs. This support will enable families to secure their daily bread.
The project plans to create foundations (by providing necessary resources) for the formation of sustainable means of livelihood for 300 refugee families from Artsakh. Focusing on agricultural empowerment, livelihood generation and community-led initiatives will ensure rehabilitation and community engagement of displaced Artsakh families.
In addition to the individual support program mentioned above, it is planned to implement community programs in 40 rural settlements, where there is a relatively large concentration of refugee families from Artsakh. This project will be implemented using a community-led socio-economic recovery approach. These programs may include various initiatives jointly chosen by the community and refugee families, such as economic empowerment programs, infrastructure improvements, capacity building, social programs, etc.