Chene France in Shirak
Մայիսի 3-4-ը «Շեն Ֆրանսիա» կազմակերպության պատվիրակությունն այցելեց Շիրակի մարզ՝ ծանոթանալու «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության կողմից իրականացրած համայնքային զարգացման ծրագրերին։
Պատվիրակությունն այցելեց Մեղրաշեն գյուղ, որտեղ «Շեն»-ի աջակցությամբ հիմնված գյուղատնտեսական կոոպերատիվն զբաղվում է սերմերի զտմամբ, ախտահանմամբ և դասակարգմամբ։ Այս նախաձեռնությունը կարևոր քայլ է տեղական սերմերի որակի բարելավման և սերմնաբուծության ուղղությամբ։
Հաջորդ կանգառը Ջրառատ գյուղն էր, որտեղ հյուրերին դիմավորեցին ուրախ ու ջերմ մթնոլորտում։ Այստեղ նրանք այցելեցին «Շեն»-ի աջակցությամբ ֆրանսիական «Այո» երիտասարդական կազմակերպության կողմից նորոգված պարի սրահը։ Վերանորոգումից հետո այն վերածվել է ոչ միայն մշակութային կենտրոնի, այլև համայնքային համախմբման կարևոր հարթակի։ Գյուղի երիտասարդներն ու երեխաները հյուրերի համար միջոցառում էին կազմակերպել, որն այնքան ոգեշնչող էր, որ պատվիրակության անդամները միացան երեխաներին և հայկական ավանդական շուրջպար բռնեցին։
Ջրառատում և հարևան Կառնուտում «Շեն Ֆրանսիայի» ներկայացուցիչները հանդիպեցին նաև երիտասարդ գյուղատնտեսների։ Նրանք համախմբվել են մեկ մարկետինգային խմբում՝ ստեղծելու նոր մոտեցումներ գյուղատնտեսության մեջ։ Նրանց նպատակն է գյուղատնտեսությունը դարձնել ոչ միայն եկամտաբեր և կայուն, այլև գրավիչ երիտասարդ սերնդի համար։ Խումբը նպատակ ունի ապացուցել, որ գյուղում ապրելն ու արարելը կարող է լինել հեռանկարային և արժանապատիվ ընտրություն։
«Շեն Ֆրանսիա» կազմակերպության այցը ևս մեկ անգամ հաստատեց, որ գյուղական համայնքների զարգացումը հնարավոր է միայն համատեղ ջանքերով, փոխադարձ հարգանքով և շարունակական աջակցությամբ։ Շիրակի մարզում իրականացված ծրագրերի հաջողությունները ոգեշնչող են և վստահություն են ներշնչում ապագայի հանդեպ։

Chene France in Shirak
On May 3-4, the delegation of the Chene France visited the community development projects implemented by “Shen” NGO in Shirak Marz.
The delegation visited Meghrashen village, where an agricultural cooperative established with the support of “Shen” is engaged in the filtration, disinfection and classification of seeds. This initiative is an important step towards improving the quality of local seeds and seed production.
The next stop was the village of Jrarat, where the guests were welcomed in a cheerful and warm atmosphere. Here they visited the dance hall renovated by the French youth organization “AYO” with the support of “Shen” NGO. After the renovation, the dancing hall serves not only as a cultural center, but also as an important platform for community consolidation. The youth and children of the village organized an event for the guests, which was so inspiring that the delegation members joined the children in an Armenian national circle dance.
In Jrarat and neighboring Karnut, representatives of Chene France also met young farmers. They have united in one marketing group to create new approaches in agriculture. Their goal is to make agriculture not only profitable and sustainable, but also attractive to the younger generation. The group aims to prove that living and creating in the village can be a promising and dignified choice.
The visit of the Chene France once again confirmed that the development of rural communities is possible only through joint efforts, mutual respect and continuous support. The successes of the projects implemented in the Shirak region are inspiring and breed confidence in the future.