Ագրոանտառի հիմնում Լեռնավանում
Հայաստանում Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության (SDC) կողմից ֆինանսավորվող «FORACCA» ծրագրի շրջանակում Լեռնավանում հիմնվում է ագրոանտառ։
Նոր ագրոանտառ «Շեն»-ի աջակցությամբ
Քանի որ ագրոանտառի հիմնման աշխատանքներն իրականացվում են «Շեն» ԲՀԿ աջակցությամբ, մեր մասնագետները պարբերաբար ագրոանտառի վերաբերյալ աշխատաժողովներ ու սեմինարներ են իրականացնում Լեռնավանի նախաձեռնող խմբի համար ագրոանտառի հիմնումը մասնագիտորեն ճիշտ իրականացնելու նպատակով։
Այս անգամ «Շեն»-ի աշխատակիցները նախաձեռնող խմբի ուղեկցությամբ այցելեցին տնկադաշտ՝ ծանոթանալու ընթացիկ աշխատանքներին։ Չնայած տնկադաշտի բարդ աշխարհագրական դիրքին՝ ծովի մակերևույթից 1800մ բաձրության վրա խիստ զառիթափ, համայնքի բնակիչներն արդեն ավարտել էին ագրոանտառի հիմնման նախնական աշխատանքները։
Կատարված աշխատանքները
Տնկադաշտի ողջ տրամագծով կառուցել էին ցանկապատը, որն ագրոանտառը կպաշտպանի արածող կենդանիներից։ Իսկ ապագա անտառի հատվածում արդեն հասցրել էին տնկել սոճու 7000 տնկի։
Ագրոանտառի տարածքում նաև ծրագրով նախատեսված է շուրջ 1հա մակերեսով տնկարանի հիմնումը։ Այն հետագայում ծառատեսակների տնկիներով կապահովի տարածքը։ Այստեղ նույպես ավարտված էին հողի նախապատրաստման աշխատանքները։ Ինչպես նաև կառուցել էին տաղավար՝ ապագայում աշխատակիցների հանգիստը կազմակերպելու նպատակով։
Բնակիչների ներգրավվածությունը
Ագրոանտառի հիմնման ընթացքը տպավորեց հատկապես նրանով, որ աշխատանքներին կամավոր հիմունքներով ներգրավված էին համայնքի ներկայացուցիչները` փոքրից մինչև մեծ։ «Աշխատանքից հետո սիրով գալիս եմ մեր նոր ագրոանտառ՝ սոճիների տնկիները տնկելու,»-պատմում է գյուղի կանանցից մեկը, ով Սպիտակ քաղաքում բուժաշխատող է։
Հայաստանի գյուղական համայնքներում ծրագրեր իրականացնելիս՝ ամենաոգևորողը բնակիչների դրական մոտեցումն ու շահագրգռվածությունն է, ինչը Լեռնավանի պարագայում ակնհայտ է թե՛ աշխատաժողովների, թե՛ դաշտային աշխատանքների իրականացման ընթացքում։
«Հայաստանում անտառների վերականգնում և կլիմայի փոփոխություն» (FORACCA) ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության (SDC) և Հայաստանի անտառային դաշինքի անդամ չորս իրականացնող կազմակերպությունների՝ «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության, «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության, «Էյ-Թի-Փի» բարեգործական հիմնադրամի և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի կողմից։ Ծրագիրն իրականացվում է Անտառների, ձյան և լանդշաֆտային հետազոտությունների Շվեյցարիայի դաշնային ինստիտուտի (WSL) հետ համատեղ։

Establishment of Agroforest in Lernavan
Within the framework of the FORACCA project, which is funded by the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC) in Armenia, an agroforest is being established in Lernavan.
New Agroforest with the Support of Shen NGO
Since the establishment of agroforests is being carried out with the support of Shen NGO, our specialists regularly conduct workshops and seminars on agroforestry for the initiative group of Lernavan to implement the establishment of the agroforests professionally.
This time, Shen employees, accompanied by the initiative group, visited the planting site to get acquainted with the ongoing works. Despite the difficult geographical location of the planting site, which is very steep at an altitude of 1800m above sea level, the community had already completed the preliminary work on establishing the agroforest.
Work done
They had built a fence along the entire diameter of the planting site, which will protect the agroforest from grazing. And they had already managed to plant 7,000 pine seedlings in the future forest area.
The program also envisages the establishment of a nursery with an area of about 1 ha in the agroforest. It will later provide the area with the seedlings of the tree species. The land preparation works were also completed here. They also built a pavilion to organize employee recreation in the future.
Involvement of the villagers
The process of establishing the agroforest was awe-inspiring, as community representatives, from young to old, volunteered for the work. “After work, I gladly come to our new agroforest to plant pine seedlings,” says one of the village women, who is a medical worker in the city of Spitak.
When implementing programs in rural communities in Armenia, the most encouraging thing is the positive approach and interest of the residents, which, in the case of Lernavan, is evident both during workshops and during field work.