Մարդասիրական օգնություն և Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների ներառում
Ծրագրի նպատակն է առաջնահերթություն տալ և աջակցել Լեռնային Ղարաբաղից ՀՀ տեղահանված խոցելի անհատներին և ընտանիքներին՝ ապահովելով նրանց եզակի կարիքների բավարարումը և նրանց բարեկեցության, ճկունության, վերականգնման և սոցիալական, տնտեսական և քաղաքական ոլորտներում ներառման համար անհրաժեշտ աջակցությունը:
Ծրագիրն ընդգրկում է ողջ Հայաստանը՝ հաշվի առնելով փախստականների/բռնի տեղահանվածների բաշխումը ողջ երկրում: Ծրագրի գործունեության թիրախում կլինեն 11 մարզեր, ներառյալ մայրաքաղաք Երևանը:
ՀԲԸՄ-ն Հայաստանի բոլոր տասնմեկ մարզերում իրականացնում է իրազեկում և ներգրավում մարդկանց՝ հմտությունների բարձրացման նպատակով: «Սյունիք» ՀԿ-ն կշարունակում է ապաստան տրամադրել Վայոց ձորի մարզի Եղեգիս քաղաքում՝ սննդի, հիգիենայի, դեղորայքի, ֆիզիոլոգիական աջակցության և այլնի համար անհրաժեշտ բոլոր միջոցներով նրանց, ովքեր կացարանից հեռանալու այլընտրանք չունեն:
«Շեն»-ը մեծացնում է ճգնաժամից տուժած մարդկանց սեփական նախաձեռնությունների մասշտաբը, ազդեցությունը և թափը, որպեսզի նրանք ի վիճակի լինեն օգնելու միմյանց արժանապատվորեն գոյատևելու, ուժեղացնելու համայնքային բարեկեցությունը և արձագանքելու խոցելիության արմատական պատճառներին: «Շեն»-ը Հայաստանի բոլոր մարզերում և Երևանում նպաստում է համայնքաշինության գործընթացին՝ ըստ համաձայնեցված ժամանակացույցի և պահանջների։

Humanitarian Aid and Inclusion of Nagorno-Karabakh Refugees
The project aims to prioritize and assist vulnerable individuals and families displaced from Nagorno-Karabakh to RA, ensuring that their unique needs are addressed and that they receive the support necessary for their well-being, resilience, rehabilitation, and inclusion in social, economic, and political life.
The Project will seek to cover the whole Armenia considering the distributing of the refugees/forcibly displaced people throughout the country. Eleven marzes, including the capital of Yerevan will be targeted for the Project activities.
The AGBU will target all the eleven regions of Armenia to implement a designated outreach and bring in people within the target audience for skill enhancement. “Syunik” NGO will continue providing shelter in Yeghegis, Vayots Dzor Marz, with all relevant input for food, hygiene, medicine, physiological support, etc, for those who have no alternatives to leave the shelter.
“Shen” NGO will intervene to increase the scale, impact, and momentum of crisis-affected people’s own initiatives to help each other to survive with dignity, strengthen communal well-being and to start addressing root causes of vulnerability. The intervention will cover the whole Armenia. “Shen” NGO will facilitate the community building process. According to the agreed timeline and requirements.
In total, the proposed intervention will reach 6150 direct beneficiaries, 150 in the center and 1000 country wide for economically and social inclusion, and 5000 included in the community building in 40-50 communities.