FORACCA kick-off in Lernavan
Հայաստանում շվեյցարական համագործակցության գրասենյակի կողմից ֆինանսավորվող «Անտառների վերականգնումը և կլիմայի փոփոխությունը Հայաստանում» (FORACCA) 10-ամյա ծրագրի  մեկնարկային փուլի շրջանակներում շվեյցարական պատվիրակությունը՝ Շվեյցարիայի անտառների, ձյան և լանդշաֆտային հետազոտությունների դաշնային ինստիտուտից (WSL) Մարկո Փյութցը և Դոմինիկ Բրաունշվայգերը, Planval մասնավոր խորհրդատվական կազմակերպությունից՝ Թոմաս Փրոբստը, Սեբաստիան Բելվալդը և Ռաֆայել Փորթմանը, ինչպես նաև Zoï բնապահպանական ցանցի տնօրենի տեղակալ Նիկոլայ Դենիսովն այցելեցին Հայաստան: Նրանք երկու համագործակցային աշխատաժողով անցկացրեցին Ապարանում և Սպիտակի խոշորացված համայնքի Լեռնավան բնակավայրում «Հայաստանի տեղական համայնքների կլիմայակայուն զարգացում» թեմայով:
Ինչպես նշեցինք, աշխատաժողովներն անցկացվում էին FORACCA ծրագրի շրջանակներում և ուղղված էին տեղական համայնքների կլիմայական դիմակայունությունը բարձրացնելուն և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության արդյունավետ միջոցառումները բացահայտելու ու կարևորելուն: Նախնական հետազոտական այս աշխատաժողովների նպատակն էր գնահատել կլիմայի փոփոխության հետ կապված ամենակարևոր ազդեցությունները, հետևանքները և մարտահրավերները, ինչպես նաև բացահայտել թե՛ խոչընդոտները, թե՛ արդյունավետ հարմարվողական միջոցառումների հնարավորությունները: Աշխատաժողովները ղեկավարում էին Planval մասնավոր խորհրդատվական կազմակերպության երկու փորձագետները և կոնցեպտուալ կերպով կառուցված էին Շվեյցարիայի լեռնային համայնքներում անցկացված նմանատիպ վարժանքների վրա: Լեռնավանում աշխատաժողովի անցկացմանն օժանդակում էր «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը՝ աշխատակիցներ Անահիտ Նավասարդյանի, Սասուն Մամաջանյանի և Եստեր Գրիգորյանի մասնակցությամբ, իսկ Ապարանում՝ ԱՌՆ ազգային պլատֆորմ/ARNAP հիմնադրամը
Աշխատաժողովներն անցկացվում էին մասնակցային մոտեցմամբ․հիմնական աշխատանքն իրականացվում էր փոքր աշխատանքային խմբերով, որոնք բաղկացած էին համայնքի 5-8 անդամներից: Հայաստանում շվեյցարական համագործակցության գրասենյակի, WSL-ի և Planval-ի ներկայացուցիչները շատ գոհ էին արդյունքներից և դրականորեն տպավորված էին տեղական համայնքների բնապահպանական գիտակցությամբ և կլիմայի նկատմամբ ավելի դիմակայուն դառնալու շահագրգռվածությամբ: Լեռնավանի և Ապարանի արժեքավոր փորձի հիման վրա Planval-ի, ԱՌՆԱՊ-ի և «Շեն»-ի փորձագետները կփոփոխեն աշխատաժողովների բնույթը, որպեսզի դրանք հատուկ հարմարեցնեն հայկական համատեքստին: Հայաստանում շվեյցարական համագործակցության գրասենյակը հայտնում է, որ մտադիր է շարունակել աշխատանքը Լեռնավան բնակավայրի և Ապարան համայնքի հետ «FORACCA» ծրագրի հիմնական փուլում:

FORACCA kick-off in Lernavan
As part of the Opening Phase of the new SDC-funded “Forest Restoration and Climate Change in Armenia” (FORACCA) project, a Swiss delegation comprising Marco Pütz and Dominik Braunschweiger representatives from the Swiss Federal Institute for Forest, Snow and Landscape Research (WSL), Thomas Probst, Sebastian Bellwald and Raphael Portmann representatives from the private consultancy Planval, and representatives from Zoï Environment Network visited Armenia. They conducted two collaborative workshops on “Toolbox for Climate-Resilient Development of Local Communities in Armenia” in Aparan consolidated community and Lernavan settlement of Spitak consolidated community.
The workshops were part of FORACCA's plan to increase the climate resilience of local communities and identify and prioritize effective climate change adaptation measures. The objective of these initial exploratory workshops was to assess the most significant impacts, consequences, and challenges related to climate change and identify both barriers and opportunities for effective adaptation measures. The workshops were led by two experts from Planval Consultancy and conceptually built on similar exercises conducted in mountainous communities in Switzerland. In Lernavan the workshop was facilitated by Shen NGO with the participation of employees Anahit Navasardyan, Sasun Mamajanyan and Yester Grigoryan, and and in Aparan it was facilitated by ARNAP foundation
The workshops followed a participatory approach, with the main work carried out in small working groups consisting of 5-8 community members. SDC, WSL, and Planval were very satisfied with the results and positively impressed by the local communities’ environmental consciousness and motivation to become more climate-resilient. Based on the valuable experiences in Aparan and Lernavan, the experts at Planval, ARNAP and “Shen” will adapt the nature of the workshops to tailor them specifically to the Armenian context. SDC intends to continue working with the Lernavan settlement and Aparan community during the main phase of the FORACCA project.