Արճիսի, Հաղթանակի և Պտղավանի մանկապարտեզները հիմնանորոգվեցին
2021-22 թվականներին Տավուշի մարզում հիմնանորոգեցինք միանգամից երեք մանկապարտեզ՝ Նոյեմբերյան խոշորացված համայնքի Արճիս, Հաղթանակ և Պտղավան բնակավայրերում։
Մանկապարտեզները գործում էին, սակայն երեխաների համար ոչ ապահով ու պատշաճ պայմաններով։ Որոշ տեղերում վերանորոգում չէր իրականացվել վերջին 30 տարում։ Այս պատճառով անհնար էր մանկապարտեզների գործունեությունն իրենց ողջ կարողությամբ, և շատ երեխաներ մնում էին առանց նախադպրոցական կրթության։
Մանկապարտեզների երկար սպասված հիմնանորոգումն իրականություն դարձավ շնորհիվ Ֆրանսիայում մեր քույր կազմակերպության՝ Շեն Ֆրանսիայի աջակցության։ 2019 թվականին Շեն Ֆրանսիան ստացավ լուսահոգի պարոն Էդուարդ Հաթաբյանի ժառանգությունը։ Նրա ցանկությամբ 250.000 եվրո գումար հատկացվեց Հայաստանում մանկապարտեզների ստեղծմանը, ինչը և հնարավոր դարձրեց ծրագրի իրականացումը։
Կարևոր է նշել, որ համայնք նույնպես անմասն չմնաց ֆինանսական առումով։ Այսպիսով, երեք մանկապարտեզների համար համայնքը հատկացրեց մոտ 10,000,000 ՀՀ դրամ հիմնանորոգման աշխատանքների համար։
Մանկապարտեզներն այսուհետ ապահովված են բոլոր հարմարություններով՝ գունեղ ու հարմարավետ խաղասենյակներով, փոքրիկների համար համապատասխան կահավորմամբ ննջասենյակներով, սանհանգույցով, անհրաժեշտ բոլոր պարագաներով հագեցած խոհանոցով և ջեռուցմամբ։ Ծրագրի իրականացման արդյունքում բոլոր մանկապարտեզներում սաների թիվն աճել է գրեթե կրկնակի․ Արճիսի մանկապարտեզ են հաճախում նախկին 30-ի փոխարեն 50 սան, Հաղթանակում՝ 27-ի փոխարեն 60-ը, իսկ Պտղավանում՝ 30-ի փոխարեն 60-ը։
Այս թվերն իսկապես տպավորիչ են, հատկապես հաշվի առնելով, որ այստեղ ապրող մինչև վեց տարեկան երեխաների համար պատշաճ պայմաններում նախադպրոցական կրթություն ապահովելու հետ մեկտեղ, սա նաև իրենց մայրիկների համար աշխատանքով ապահովված լինելու հնարավորություն ստեղծեց։

In 2021-22, we renovated three kindergartens in Archis, Haghtanak, and Ptghavan villages of the enlarged community of Noyemberyan, Tavush Province.
The kindergartens were functioning but not in safe and proper conditions for the children. Some of them have not been renovated in the last 30 years. Due to this, the kindergartens couldn't operate at their total capacity. Thus, many children were left without pre-school education.
The long-awaited renovation of the kindergartens became a reality thanks to the support of our sister organization in Chene France. In 2019, Chene France received the legacy of the late Mr. Eduard Hatabyan. At his request, 250,000 EUR were allocated for renovating kindergartens in Armenia, making the program's implementation possible.
We are happy to mention that the community also had its financial input. Thus, the community allocated about 10,000,000 AMD to renovate the three kindergartens.
From now on, the kindergartens have all the amenities, colorful and comfortable playrooms, bedrooms with appropriate furniture for children, bathrooms, kitchens equipped with all the necessary utensils, and heating systems. As a result, the number of students in three kindergartens has doubled․ 50 students attend Archis kindergarten instead of the previous 30, 60 in Haghtanak instead of 27, and 60 in Ptghavan instead of 30.
These numbers are impressive, especially considering that in addition to providing pre-school education for children up to six years old, this also provided an opportunity for their mothers to have a job.