Միկրոձեռնարկատիրական վարժություն մեր շահառուների համար
2021 թ․-ին DSIK հայաստանյան գրասենյակի (German Sparkassenstiftung Armenia) հետ հուշագիր կնքեցինք «Հարավային Կովկասում և Ուկրաինայում գյուղական ֆինանսների և ձեռներեցության խթանում՝ հանուն ՓՄՁ կայուն զարգացման» ծրագրի շրջանակներում։ Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարության (BMZ) կողմից։
Հուշագրի համաձայն՝ «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության աշխատակազմի համար Աղվերանում կազմակերպվեց «Միկրոձեռնարկատիրական վարժության» (MBG) և «Ֆերմերային ձեռնարկատիրական վարժության» (FBG) մեկ փորձնական, ինչպես նաև դասընթացավարների վերապատրաստման երկու դասընթաց։ Նպատակն էր «Շեն» ԲՀԿ-ի վերապատրաստված մասնագետներին հնարավորություն ընձեռել անցկացնելու դասընթացներ՝ «Միկրոձեռնարկատիրական վարժության» (MBG) և «Ֆերմերային ձեռնարկատիրական վարժության» (FBG) միջոցով շահառուներին ապահովելով իրենց գյուղատնտեսական և միկրո բիզնեսը հաջողությամբ կառավարելու և զարգացնելու հիմունքներ:
2022 թվականի ապրիլի 15-ին DSIK Հայաստանը «Շեն» ԲՀԿ-ին հանձնեց Ֆերմերային ձեռնարկատիրական վարժության և Միկրոձեռնարկատիրական վարժության հավաքածուներ 180 շահառուների համար դասընթացներ իրականացնելու համար: Ծրագրի շահառուներ են հանդիսանում ֆերմերային կոոպերատիվները, գյուղատնտեսական ՄԿՈՒ հաստատությունների ուսանողները, միկրո և փոքր ֆերմերները և գյուղական վայրերի ձեռնարկատերերը։
Հուլիսի 6-8-ը «Շեն»-ի աշխատակիցները Նոյեմբերյանի պետական քոլեջի ուսանողներից 16-ի համար անցկացրեցին «Միկրոձեռնարկատիրական վարժություն» թեմայով դասընթացը։ Մասնակիցները սովորեցին ինչպես հիմնել, զարգացնել փոքր ձեռնարկություն, այնպես էլ հասկանալ շուկայի ընթացքն ու մրցակցությունը։ Նաև ծանոթացան տնտեսագիտական, ֆինանսական, մարքետինգային առանցքային հասկացություններին, սովորեցին կիրառել հաշվապահական և ֆինանսական պարզ գործիքներ և այլն։
Դասընթացն անցավ բուռն քննարկումներով և ուսանողների ակտիվ մասնակցությամբ։ Նրանք շատ ոգևորված էին ստացած գիտելիքներով և մատուցման ձևով։ Դասընթացի ավարտին մասնակիցներից 14-ն ստացան հավաստագրեր։

Micro-entrepreneurial exercise
In 2021, we signed an MoU with the German Sparkassenstiftung for International Cooperation (DSIK) in the frame of the project "Promotion of rural finance and entrepreneurship in the South Caucasus and Ukraine for sustainable development of SMEs." The German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) financed the project.
According to the memorandum, a pilot training on "Micro-entrepreneurial exercise" (MBG) and "Farm-entrepreneurial exercise" (FBG) was organized in Aghveran for the staff of "Shen" NGO, as well as two Training of Trainers. The aim was to enable the trained staff of "Shen" NGO to conduct training on Micro Business Game (MBG) and Farmers Business Game (FBG) for the beneficiaries providing them with the basic skills to manage and develop their agricultural and micro businesses successfully.
On April 15, 2022, DSIK Armenia handed over MBG and FBG sets to "Shen" NGO to implement training for the target group of 180 beneficiaries. Beneficiaries of the project are farmers' cooperatives, students of agricultural VET institutions, micro and small-scale farmers, and entrepreneurs in rural areas.
On July 6-8, the employees of "Shen" held a course on "Micro-entrepreneurial exercise" (MBG) for 16 students of Noyemberyan State College. The participants learned how to establish and develop a small enterprise and understand the market process and competition. Also, they got acquainted with the fundamental concepts of economics, finance, marketing, learned to use simple accounting and financial tools, etc.
The course passed with intense discussions and active participation of students. They were very enthusiastic about the knowledge they received and how our staff members delivered it. At the end of the course, 14 of the participants received certificates.