Գեղարքունիքի մարզի մարկետինգային խմբերի տարեկան ամփոփիչ հանդիպում
Նոյեմբերի 3-ին Վարդենիսում տեղի ունեցավ 2018-2022 թթ. «Պտղաբուծության շուկայի զարգացում Գեղարքունիքի և Վայոց Ձորի մարզերում» ծրագրի շրջանակներում ստեղծված մարկետինգային խմբերի գործունեության և արդյունքների ամփոփիչ հանդիպում քննարկումը: Հիշեցնենք, որ ծրագիրը ֆինանսավորվում է HEKS-EPER կազմակերպության կողմից և իրականացվում է «Սյունիք-Զարգացում» ՀԿ-ի հետ համագործակցությամբ: Ծրագրի շրջանակներում երկու մարզերում ստեղծվել է 27 մարկետինգային խումբ, որոնցից 19-ը՝ Գեղարքունիքի, իսկ 8-ը՝ Վայոց Ձորի մարզերում։ Մարկետինգային խմբերն իրենց մարզերում զբաղվում են մրգի մթերմամբ, իրացմամբ, վերամշակմամբ, սառնարանային պահպանությամբ:
Հանդիպմանը ներկա էին նախորդ 5 տարիների ընթացքում Գեղարքունիքի մարզում ստեղծված 19 մարկետինգային խմբերից 45 անդամներ: Հանդիպման ընթացքում մարկետինգային խմբերը ներկայացրեցին 2018-2022 թթ. կատարված աշխատանքները, ունեցած ձեռքբերումները և հաջողությունները։ Նաև ներկայացրեցին 2023 թ․-ի համար կատարված պլանավորումը: Քննարկեցինք մարկետինգային խմբերի խնդիրները և դժվարությունները: Տեղական շուկայում և մրգի իրացման հետ կապված իրենց գործունեությունը և վերամշակողների հետ համագործակցության փորձը:

Annual Summary Meeting of Marketing Groups from Gegharkunik Marz
On November 3, in Vardenis, we held the 2018-2022 final discussion meeting on the activities and results of the marketing groups created within the framework of the " Horticulture Market Development Project (HMDP) in Vayots Dzor and Gegharkunik Marzes of Armenia" project. The project is financed by the HEKS-EPER organization and implemented in cooperation with the "Syunik-Development" NGO. Within the framework of the project, 27 marketing groups were created in two marzes, 19 in Gegharkunik and 8 in Vayots Dzor marzes. Marketing groups are engaged in fruit procurement, sale, processing, and cold storage.
Forty-five members from 19 marketing groups established in Gegharkunik Marz during the previous five years were present at the meeting. During the meeting, marketing groups presented their works, achievements, and successes in 2018-2022. They also introduced the planning for 2023. We discussed the problems and difficulties of marketing groups—their local market and fruit sales activities and their experience of cooperation with processors.