Եվս 3 հա անտառ Ձորագլխում
ՀՀ Արագածոտնի մարզի Ձորագլուխ համայնքում անտառ հիմնելու ծրագիրը մեկնարկեց 2021 թվականից ֆրանսիական «Ծառ քեզ համար» (A Tree for You) կազմակերպության ֆինանսական աջակցությամբ։ Ծրագրի նպատակն էր տնկել 5 հա բազմամշակութային անտառ։ Ծրագրի առաջին փուլն ավարտեցինք 2021 թ․-ին՝ նշված 5 հա-ից 2 հա-ի վրա տնկելով 10․400 ծառ։
Բնակիչների պահանջի համաձայն կառուցվեց նաև 431 մ երկարությամբ ոռոգման համակարգ: Դրա շնորհիվ կրճատվեց ոռոգման ջրի անարդյունավետ կորուստը՝ դեպի հողի խորքային շերտեր կամ գետը: Նախատեսված 500 մմ տրամագծով կիսախողովակների փոխարեն, անցկացվեցին 530 մմ տրամագիծ ունեցող կիսախողովակներ, որոնց տեղափոխման և տեղադրման հիմնական աշխատանքները կատարեցին համայնքի բնակիչները:
Բացի այդ ցանկապատվեց նաև տնկարկի տարածքը ընդհանուր 1200 մ երկարությամբ: Տնկարկի բնական արգելքներ հանդիսացող հատվածները չցանկապատվեցին, քանի որ այստեղ կենդանիների մուտքը տնկարկի տարածք հնարավոր չէր:
Պատրաստվում էինք տնկել 15․000 ծառ
2022 թ․-ի համար նախատեսել էինք տնկել շուրջ 15․000 ծառ ևս 3 հա տարածքի վրա։ Համայնքի կողմից հատկացված այս տարածքը գտնվում էր նախորդի հարևանությամբ։ Այն նպաստավոր էր հյուսիսային դիրքով, ինչն առավելություն էր հանդիսանում խոնավության պահպանման տեսանկյունից։ Սակայն այստեղ ռելիեֆն անհարթ էր, թեքությունը՝ 30-40°, ինչի պատճառով անհնար էր տնկարկի հիմնման մեքենայացված հողային աշխատանքներ կատարելը։ Բարեբախտաբար համայնքը պատրաստակամություն հայտնեց աշխատանքները կատարել ձեռքով։
Օգոստոսից մինչև սեպտեմբեր ամիսը տեղի ունեցան հանդիպումներ համայնքի բնակիչների տարբեր խմբերի հետ համայնքի ծրագրի խնդիրների լուծման, աշխատանքների կազմակերպման, և կատարման վերաբերյալ։ Իսկ աշնանը կազմակերպվեց նաև բնապահպանական - ճանաչողական դասախոսություն համայնքի երիտասարդների համար: Տնկարկի հողափոսերի և տնկման աշխատանքների համար ձևավորվեց նախաձեռնող խումբ, որն արդեն հոկտեմբերին նախապատրաստեց տնկիների հողափոսերը։ Սկզբում աշխատանքները կատարվում էին ձեռքով, այնուհետև «Շեն» ԲՀԿ-ի կողմից տրամադրվեց բենզինային մոտոբուր, որի շնորհիվ հնարավոր եղավ ավելի արագ և արդյունավետ կատարել աշխատանքը:
Հարուստ կենսաբազմազանության նախադրյալները
Տնկման աշխատանքները կազմակերպվեցին հոկտեմբերի վերջին կրկին տեղի բնակիչների ջանքերով։ Նրանք տնկեցին ընդհանուր 16․000 տնկի՝ փակ և բաց արմատային համակարգով աճեցված։ Քանի որ նպատակը բազմամշակույթ ու հարուստ կենսաբազմազանությամբ անտառ ստեղծելն էր, տնկեցին կեչի, սոճի, վայրի տանձենի ու խնձորենի, ինչպես նաև հատապտուղներ։ Ընդհանուր առմամբ 5 հա անտառտնկարկներում տնկեցինք 26.400 տնկի:
Համայնքն ստեղծեց իր անտառը
Ծրագրի իրականացման ողջ ընթացքում բոլոր աշխատանքները կատարվեցին տեղի բնակիչների միջոցով։ Հատկանշական է, որ նրանք ցուցաբերեցին բարեխիղճ ու պատասխանատու վերաբերմունք։ Դեկտեմբերին, երբ «Շեն»ԲՀԿ մասնագետներն այցելեցին անտառապատման տարածք, նկատեցին, որ թե՛ հողափոսերի, թե՛ տնկման, թե՛ մասնագիտական խորհրդատուի կողմից տրված տնկման սխեմայի պահպանման, թե ցանկապատման աշխատանքները կատարված էին որակով և հնարավորինս ճշգրիտ:
Այս ծրագրի արդյունքում Ձորագլխի անտառն իրականություն դարձավ, որը հնարավոր չէր լինի առանց «Ծառ քեզ համար» կազմակերպության հովանավորների առատաձեռն աջակցության։

Another 3 hectares of forest in Dzoraglukh
The project to establish a forest in Dzoraglukh community of Aragatsotn marz, Armenia, started in 2021 with the financial support of the French organization A Tree for You. The goal of the project was to plant 5 ha of multi-cultural forest. We completed the project's first phase in 2021, planting 10.400 trees on 2 ha of the specified 5 ha.
We also built a 431 meters long irrigation system according to the community's request. Thus, we reduced the inefficient loss of irrigation water to deep soil layers or the river. Instead of the planned half-pipes with a diameter of 500 mm, we installed half-pipes with a diameter of 530 mm. It is essential to mention that the community members carried out the main works of transportation and installation.
In addition, the plantation area, with a total length of 1200 m, was fenced. The parts of the plantation, which are natural barriers, were not fenced because here, the access of animals to the territory of the plantation was not possible.
Planning to plant 15.000 trees
For 2022, we planned to plant 15.000 trees on 3 hectares. This area allocated by the community was situated next to the previous one. It had northern exposure, which was an advantage from the point of view of moisture preservation. However, the relief here was uneven, and the slope was 30-40°, which made it impossible to perform mechanized earthworks for planting. Fortunately, the community expressed willingness to do the work by hand.
From August to September, we held meetings with different groups of community members regarding the solution of community project problems, organization of works, and implementation. And afterward, we also had an environmental-cognitive lecture for the community's youth. As a result of the meetings, we formed initiative groups for the planting works that had already prepared the holes for planting in October. At first, they were doing the work by hand, then we bought a gasoline engine, thanks to which it was possible to do the work faster and more efficiently.
Ensuring biodiversity-rich forests
We started the planting works at the end of October again with the efforts of the locals. They planted a total of 16.000 seedlings grown with closed and open root systems. Since the goal was to create a multi-cultural and rich biodiversity forest, they planted birch, pine, wild pear, apple trees, and berries. In total, we planted 26,400 saplings in 5 hectares of forest plantations.
The community created its forest
Throughout the project implementation, the community members did all the work. It is noteworthy that they showed a conscientious and responsible attitude. In December, "Shen" NGO specialists visited the afforestation area. They noticed that the holes, planting, maintenance of the planting scheme given by the professional consultant, and fencing were made with quality and as accurately as possible.
As a result of this project, the Dzoraglukh forest is a reality that would not be possible without the generous support of A Tree for You donors.