Շարունակում ենք աջակցել ֆերմերային խմբերին
«Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը շարունակում է աջակցել ֆերմերային խմբերին «Հաց Աշխարհին» կազմակերպության աջակցությամբ իրականացվող «Գյուղատնտեսական կոոպերատիվների հիմնումը և հզորացումը բարելավված օրենսդրության և ժամանակակից տեխնոլոգաների կիրառությամբ» եռամյա ծրագրի շրջանակում։
ՀՀ-ում չօգտագործված է մնում վարելահողերի 60-70%-ը: Այդ պատճառով հրատապ հարց է համայնքներում ֆերմերային խմբերին և գործող կամ ստեղծվող կոոպերատիվներին այս հարցում աջակցելը: Ինչպես ցույց է տալիս մեր փորձը այս կառույցներն անհրաժեշտ մեթոդական և նյութական աջակցության դեպքում ձեռնամուխ են լինում լքված վարելահողերի մշակմանը: Տարիներ շարունակ չօգտագործվող հողատարածքների մշակումը նպաստում է ընտանիքների շահույթի կայուն ավելացմանը։ Այս գործընթացն օգնում է աստիճանաբար նվազեցնելու արտագնա աշխատանքի մեկնելու միտումը, որն ակնհայտորեն նպաստում է գյուղական համայնքների կայուն զարգացմանը:
Ապրիլ և մայիս ամիսներին մեր մասնագետներն այցելեցին ծրագրի թիրախ հանդիսացող Լոռու, Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզեր։ Տարբեր համայնքներում նրանք հանդիպումներ ունեցան ֆերմերային խմբերի հետ, որոնք տարիներ շարունակ զբաղվում են գյուղատնտեսությամբ, ունեն վարելահողեր, մասնակի գյուղատնտեսական տեխնիկա։
Այս հանդիպումների նպատակն էր ծանոթանալ խմբերի բիզնես գաղափարներին, բացահայտել խոչընդոտող հանգամանքները և քննարկել ծրագրի շրջանակում հնարավոր աջակցության հեռանկարները:

We Continue to Support Farmer Groups
"Shen" NGO continues to support farmer groups within the framework of the three-year project "The establishment and strengthening of agricultural cooperatives with the use of improved legislation and modern technologies" implemented with the support of the "Bread to the World" organization.
In Armenia, 60-70% of arable land remains unused. Therefore, it is an urgent need to support farmer groups and existing or emerging cooperatives in the communities in this regard. Referring to our experience, with the necessary methodological and material support, the farmer groups and cooperatives begin to cultivate abandoned arable lands. Cultivation of land that has not been used for years contributes to a steady increase in the income of families. This process helps to gradually reduce the trend of labor migration, which obviously contributes to the sustainable development of rural communities.
In April and May, our specialists visited Lori, Gegharkunik, and Syunik marzes, which are the target of the project. In different communities, they had meetings with farmer groups who have been engaged in agriculture for years owning arable lands and some agricultural equipment.
The purpose of these meetings was to study the business ideas of the groups, identify the problems, and discuss the perspectives of possible support within the framework of the project.