Ջո Յալկեզեանի այցը Շիրակի մարզ
Մայիսի 22-ին «Յալկեզեան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Ջո Յալկեզեանը «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ այցելեց Շիրակի մարզ։ Այցելության նպատակը Անի և Ախուրյան խոշորացված համայնքների Սառնաղբյուր և Գետք բնակավայրերում հիմնադրամի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերի մշտադիտարկումն էր։
Սառնաղբյուրի մանկապարտեզ
Սառնաղբյուր բնակավայրը Անի խոշորացված հանայնքում աչքի է ընկնում բնակիչների աշխատասիրությամբ, համախմբվածությամբ, ակտիվ երիտասարդներով, ինչպես նաև աշխատելու և իրենց գյուղը շենացնելու մեծ ցանկությամբ։ «Սառնաղբյուր մանկապարտեզ» ՊՈԱԿ-ն ունի 92 սան, ովքեր համապատասխանաբար հաճախում են չորս տարիքային խմբեր։ Տնօրենի՝ Էսթեր Արշակյանի հավաստիացմամբ սաների և խմբերի քանակն աճելու միտում ունի՝ հաշվի առնելով ծնելիության թվի աճը համայնքում։
Մանկապարտեզի հետ մեր համագործակցությունն սկսվել է դեռևս 2022 թվականին, երբ «Յալկեզեան» հիմնադրամի հովանավորությամբ և Անի խոշորացված համայնքի համաֆինանսավորմամբ հնարավոր դարձավ վերանորոգել մանկապարտեզի երկու խմբասենյակ, երկու ննջասենյակ, երկու սանհանգույց և մարզադահլիճը։ Հիմնադրամի աջակցությամբ ընդհանուր առմամբ վերանորոգվել է մանկապարտեզի այս տիպային շենքի տարածքից 340 մ²։
Գետքի դպրոցի մարզադահլիճ
Ախուրյան խոշորացված համայնքի Գետքի բնակավայրի՝ գեներալ-մայոր Ա․ Թ․ Հարությունյանի անվան միջնակարգ դպրոցում վերանորոգվել և վերազինվել է մարզադահլիճը։ «Յալկեզեան» հիմնադրամի հովանավորությամբ և Ախուրյան խոշորացված համայնքի համաֆինանսավորմամբ հնարավոր դարձավ այս կարևոր ծրագրի իրագործումը։ Կարևորությունը կայանում էր նրանում, որ դպրոցը Գետք բնակավայրի միակ կրթօջախն է, որտեղ վերջերս բացվել է նաև նախադպրոցական դասարան։
Երեխաների ոգևորությունը, ժպիտները և ջերմ ընդունելությունը կասկած չթողեցին, որ լուսավոր և հարմարավետ մարզադահլիճը կդառնա մարմնամարզության դասերի և արտադպրոցական պարապմունքներ անցկացնելու գրավիչ վայր։ Դրա ապացույցն էր հենց այցի ընթացքում չնախատեսված շախմատային մրցումը Ջո Յալկեզեանի և դպրոցի սաների միջև։ Քիչ էր մնում մրցակցային ոգին պարտադրեր սեփական օրակարգը։

Joe Yalkezian visits Shirak Marz
On May 22, Joe Yalkezian, the chairman of the board of trustees of the Yalkezian Foundation, visited Shirak Marz accompanied by "Shen" NGO representatives. The purpose of the visit was the monitoring the projects implemented with the support of the foundation in Sarnaghbyur and Getk settlements of Ani and Akhuryan consolidated communities.
Sarnaghbyur kindergarten
Sarnaghbyur settlement of Ani consolidated community stands out for the diligence and unity of its residents, active young people, as well as their great desire to develop their village. Sarnaghbyur Kindergarten has 92 students who respectively attend four age groups. According to the director, Esther Arshakyan, the number of students and groups tends to increase, considering the number of births in the community.
Our cooperation with the kindergarten began in 2022 when with the sponsorship of the Yalkezian Foundation and the co-financing of Ani consolidated community, it was possible to renovate two classrooms, two bedrooms, two bathrooms, and the gymnasium of the kindergarten. With the support of the foundation, we renovated a total of 340 m² of the area of this typical kindergarten building.
Getk school gymnasium
The gymnasium of the Getk secondary school after Major-General A. T. Harutyunyan was renovated and re-equipped. Implementing this important project became possible again with the Yalkezian Foundation's sponsorship and the Akhuryan consolidated community's co-financing. The importance lies in the fact that the school is the only educational center in the Getk settlement, where a preschool class opened recently.
The children's smiles and warm welcome left no doubt that the bright and comfortable gym would become an attractive place for physical education classes and extracurricular activities. The proof was the unplanned chess competition between Joe Yalkezian and the school students during the visit. The competitive spirit was about to change the agenda of the visit.