Հաջող ավարտ հանուն նոր ձեռքբերումների
2023 թվականին մեկնարկած «Հովիտի դպրոցի մարզադահլիճի վերանորոգում և կահավորում» ծրագիրը հաջողությամբ ավարտվեց։ Սեպտեմբերի 13-ին իրենց ջանքերը գյուղում դրական փոփոխություն կատարելու համար միավորած բոլոր կողմերը՝ «Այո» ֆրանսիական կազմակերպությունը, Ախուրյանի համայնքապետարանը և «Շեն» ԲՀԿ-ն միասին հանդիսավորությամբ նշեցին ծրագրի ավարտը։ Այսուհետ ոչ միայն դպրոցի ֆիզկուլտուրայի դասերը, այլև սամբոյի պարապմունքները կանցկացվեն վերանորոգված, լուսավոր և անհրաժեշտ մարզագույքով հագեցած դահլիճում։ Ամփոփիչ միջոցառմանը ներկա էին նաև Գյումրու համալիր մանկապատանեկան մարզադպրոցի ներկայացուցիչները։
Ծրագրի հաջողությանը մեծապես նպաստեց դպրոցի տնօրինության, աշխատակազմի, ինչպես նաև՝ գյուղի բնակչության պատրաստակամությունը և հյուրընկալությունը։ Անշուշտ, գեղեցիկ և լուսավոր դահլիճն ու նոր մարզագույքը կնպաստեն հովիտցի պատանիների՝ սամբոյի մարզաձևում տարիների պատմություն ունեցող հաջողությունների և ձեռքբերումների աճին, սակայն այն դրական և անմոռանալի տպավորությունները և ջերմությունը, որ ֆրանսիացի կամավորներից ողջ ամռանը ստացան այս երեխաները, առավել խորը և մնայուն փոփոխություններ են նրանց կյանքում։
Հովիտ գյուղը թեև բավականին մոտ է մարզկենտրոն Գյումրիին, այնուամենայնիվ, հեռավոր գյուղի հոգսերն է կիսում, գյուղում ենթակառուցվածքների պակասը, ժամանցի և երիտասարդական ակտիվության վայրերի բացակայությունն իրենց հետքն են թողնում գյուղի երեխաների և երիտասարդների կյանքում, իսկ «Շեն» ԲՀԿ-ն շարունակում է հավատարիմ մնալ իր առաքելությանը՝ աշխատել այնտեղ, որտեղ դժվարությունները շատ են, այնտեղ, որտեղ դրա կարիքն ամենաշատն է զգացվում, այնտեղ, որտեղ միգուցե շատերը կվարանեն նախաձեռնել անհնարին թվացող դրական փոփոխություն։ Անչափ ուրախ ենք, որ մեր սկզբունքները մեզ հետ կիսում են մեր գործընկերները, այս անգամ՝ «Այո»-ի նվիրյալ երիտասարդները։ Եվ, իհարկե, գնահատելի է համայնքի մասնակցությունն ու համագործակցության պատրաստակամությունը։

Successful completion of Hovit School Gymnasium
The "Renovation and Furnishing of the Hovit School Gymnasium" project, which started in 2023, was successfully completed. On September 13, all the parties that united their efforts to make a positive change in the village, "AYO,"(link is external) the Akhuryan consolidated community administration, and "Shen" NGO celebrated the completion of the project together. From now on, not only the physical education classes of the school but also the sambo classes will be held in the renovated, bright, and equipped hall. Gyumri Complex Children and Youth Sports School representatives were also present at the event.
Hovit Gym
The success of the project was significantly contributed by the willingness and hospitality of the school administration, staff, and villagers. Of course, the beautiful and bright hall and the new sports equipment will contribute to the growth of success and achievements of the youth of Hovit in the sport of sambo. Still, the positive and unforgettable impressions and warmth these children received from the French volunteers throughout the summer are the most profound and lasting changes in their lives.
Although Hovit village is quite close to Gyumri, the administrative center of Shirak Province, it still shares the concerns of distant villages; the lack of infrastructure in the village, the lack of entertainment and youth activity places leave their mark on the lives of the children and youth of the village. Thus, "Shen" NGO continues to stick to its mission to work where there are many difficulties, where it is most needed, and where perhaps many would hesitate to initiate a seemingly impossible positive change. We are thrilled that our partners share our principles with us, this time, the dedicated volunteers of "AYO." And, of course, the community's participation and willingness to cooperate is incredible.