Գյուղական սերմնաբուծական տնտեսություն Բալաքում
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության (ԳԴՀ ՏՀԶՆ)(link is external) պատվիրակմամբ Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ)(link is external) կողմից իրականացվող «ԷԿՈսերվ» ծրագրի(link is external) աջակցությամբ Սյունիքի մարզի Սիսիան խոշորացված համայնքի Բալաք բնակավայրում 2022-2023 թթ․-ին իրականացրեցինք «Կերարտադրության ցուցադրական  համայնք, բնական կերհանդակների բարելավում և չմշակվող վարելահողերի վերականգնում» ծրագիրը։  Ծրագրի շրջանակներում «Բալաք գյուղի արոտօգտագործողների միավորում» սպառողական կոոպերատիվին(link is external) տրամադրել ենք գյուղատնտեսական գործիքներ՝ դաշտերի սրսկիչ, հողաֆրեզ, հողի հարթեցնող սարք, կերաղաց, սերմազտիչ, հատիկաբարձիչ։ Կոոպերատիվի 26 անդամներն իրենց հերթին ծրագրի իրականացման համար ներդրել էին 3․500․000 դրամ:
Balak
Ծրագրի իրականացման ընթացքում կոոպերատիվի անդամներին տրամադրեցինք անհրաժեշտ ուսուցում, ինչի արդյունքում այժմ նրանք կարողանում են լիարժեք շահագհործել տրամադրած գործիքներն ու սարքավորումները։ Այսպիսով, կոոպերատիվն արդեն պատրաստ է անցած տարվա գարու սերմի զտելուն, իսկ սերմի համար ոչ պիտանի հատիկը՝ աղալուն:
Ընդհանուր առմամբ, ծրագրի շրջանակներում առաջին տարում արդեն հնձել են 36 հա ցանված գարի՝ ստանալով 45 տ բերք և 2100 հակ ծղոտ: Ցանել են նաև 45 հա կորնգան, որից այս տարի կկարողանան քաղել 7000 հակից ավել անասնակեր և կստանան մոտ 10 տ կորնգանի որակյալ սերմ։
Կարևոր է, որ կոոպերատիվը վարձակալել է լրացուցիչ հողատարածք, որի վրա կատարվել է 19 հա կորնգանի, 10 հա գարու և 2 հա առվույտի ցանք։ Ավելին, կոոպերատիվը համայնքից վարձակալել է նաև 20 հա խոտհարք, որը բարելավվել է: Իսկ բարելավված այդ խոտհարքի 1 հա-ից ստացվել է 60 հակ խոտ:
Այս հաջողությունների արդյունքում կոոպերատիվի անդամները ծրագրել են զբաղվել կորնգանի, գարու և առվույտի սերմնաբուծությամբ: Կարելի է ասել, որ այս նախաձեռնությունը ՀՀ-ում գյուղական սեմնաբուծական տնտեսություն հիմնելու առաջին քայլն է:

A rural seed farm in Balak
In 2022-2023, with the support of the "ECOserve" project implemented by The Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) under the delegation of the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ), we implemented the "Fodder production demo village - reactivation of non-cultivated arable lands" project in the Balak settlement of Sisian consolidated community, Syunik. Within the framework of the project, we have provided "The Balak Village Pasture Users Association" with agricultural tools and equipment: a field sprayer, a tiller, a soil leveler, a thresher, a seed separator, and a crop lifter. The 26 members of the cooperative invested 3,500,000 drams for the implementation of the project.
Balak
During the implementation of the project, we provided the necessary training to the cooperative members. As a result, they can now fully utilize the provided tools and equipment. Thus, the cooperative is already ready to filter last year's barley seed and grind the unsuitable grain for the seed.
In general, within the framework of the project, 36 ha of sown barley were harvested in the first year, obtaining 45 tons of harvest and 2100 bales of straw. They also sowed 45 hectares of corn, from which they will be able to harvest more than 7,000 bales of fodder this year and will receive about 10 tons of quality corn seeds.
It is essential that the cooperative leased additional land on which it planted 19 ha of corn, 10 ha of barley, and 2 ha of sainfoin. Furthermore, the cooperative has also leased and improved 20 ha of grassland from the community. And 60 bales of grass were obtained from 1 ha of that improved grassland.
As a result of these successes, the cooperative members planned to cultivate corn, barley, and sainfoin seeds. This initiative is the first step in establishing a rural seed farming economy in the Republic of Armenia.