HEKS-EPER-ի ներկայացուցիչների այցը Գեղարքունիք
«Լեռնային Ղարաբաղից փախստականների մարդասիրական աջակցություն և ներառում» ծրագրի շրջանակներում շվեյցարական HEKS-EPER(link is external) կազմակերպության ներկայացուցիչներն այցելեցին «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության սոցիալական և տնտեսական զարգացման ծրագրերի շահառուներին։ Ծրագրերն իրականացվում են SCLR (Socio-Economic Community Led Recovery) մեթոդաբանության կիրառությամբ:
HEKS-EPER visit to Gegharkunik and Tavush
Սոցիալական զարգացման ծրագրեր
Հյուրերն այցելեցին Սևանի արվեստի դպրոց և Գավառի քաղաքային գրադարան, որոնք ծրագրի շրջանակում համալրվել են կահույքով և գույքով։ Այնուհետև, շարժվեցին դեպի Մարտունու մարզադպրոցը, որը մասնակի վերանորոգվել է և տեղադրվել է ջեռուցման նոր համակարգ։
Տնտեսական զարգացման ծրագրեր
SCLR-ի մեր տնտեսական ծրագրերը նպատակ ունեն հնարավորություններ ստեղծել բռնի տեղահանված ընտանիքների համար՝ օգնելով նրանց կենսամիջոցներ ստեղծել և ինտեգրվել համայնքային կյանքին: Այցի ընթացքում HEKS-EPER-ի ներկայացուցիչները այցելեցին ծրագրի շահառուների կողմից ծրագրի աջակցությամբ նախաձեռնած՝ Արծվանիստ գյուղի կարի արհեստանոցը, Գանձակ գյուղի մետաղամշակման արտադրամասը և Վանևան գյուղի անասնաֆերման։
Ծրագրի ազդեցությունը
Հայաստանի Գեղարքունիքի և Տավուշի մարզերում ընդհանուր առմամբ իրականացվում է 8 սոցիալական և 32 տնտեսական ծրագիր՝ HEKS-EPER-ի աջակցության շնորհիվ։ Վերջինիս ներկայացուցիչները ոգևորված էին տեսնելու այս նախաձեռնությունների դրական ազդեցությունը շահառու համայնքների վրա:
«Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների մարդասիրական օգնություն և ներգրավում» ծրագիրը ֆինանսավորվում է  HEKS-EPER կազմակերպության կողմից և իրականացվում է «Շեն» ԲՀԿ-ի կողմից, ՀԲԸՄ(link is external)-ի և «Սյունիք-Զարգացում» Համայնքային ՀԿ(link is external)-ի հետ համատեղ։

HEKS-EPER visit to Gegharkunik and Tavush
Within the framework of the "Humanitarian Aid and Inclusion for Nagorno-Karabakh Refugees" program, representatives of HEKS-EPER(link is external) visited the beneficiaries of social and economic development projects of "Shen" charity NGO. The project are implemented with the SCLR (Socio-Economic Community Led Recovery) methodology.
Social development projects
The representatives visited Sevan art school and Gavar city library, which were provided with furniture and equipment within the framework of the project. Afterwards, they moved to Martuni sports school, which was partially renovated and a new heating system was installed.
Economic development project
Our SCLR economic projects aim to create opportunities for forcibly displaced families, helping them create livelihoods and integrate into community life. During the visit, representatives of HEKS-EPER visited the sewing workshop of Artsvanist village, the metalworking workshop of Gandzak village and the animal farm of Vanevan village initiated by the beneficiaries with the support of the program.
Program impact
A total of 8 social and 32 economic projects are implemented in Gegharkunik and Tavush regions of Armenia thanks to the support of HEKS-EPER. The representatives of the latter were excited to see the positive impact of these initiatives on the beneficiary communities.
The "Humanitarian Aid and Inclusion for Nagorno-Karabakh Refugees" program is funding by HEKS/EPER organization and is being implemented by “Shen” NGO, in collaboration with AGBU(link is external) and “Syunik-Development” Communal NGO(link is external).