«Պտղավետ» կոոպերատիվի այցը սառնարանային տնտեսություններ
2024թ.-ի օգոստոսի 29-ին գերմանական «Bread for the World» («Հաց աշխարհին») կազմակերպության ֆինանսական աջակցությամբ իրականացվող «Գյուղատնտեսական կոոպերատիվների հիմնումը և հզորացումը բարելավված օրենսդրության և ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառությամբ» ծրագրի շրջանակներում Շիրակի մարզի Ախուրյան խոշորացված համայնքի Կրաշեն գյուղի «Պտղավետ» գյուղատնտեսական կոոպերատիվի անդամների համար կազմակերպեցինք փոխայցելություն՝ փորձի փոխանակման նպատակով։ Կոոպերատիվի անդամներն այցելեցին Արմավիրի մարզի Մեծամոր խոշորացված համայնքի Արևիկ բնակավայրում գտնվող Քաջիկ և Ավետիք Դավթյանների սառնարանային տնտեսությունները։
Այցի ժամանակ կոոպերատիվի անդամները ծանոթացան ժամանակակից սառնարանային տնտեսությունների աշխատանքների կազմակերպման գործընթացին։ Սառնարանային տնտեսությունների մասնագետները փոխայցելության մասնակիցներին ներկայացրեցին սառեցման խցիկները, դրանցում պտուղների (սալոր, դեղձ, նեկտարին) և խաղողի պահպանության նպատակահրմար քանակները։
«Պտղավետ» կոոպերատիվի անդամները տնամերձերում մշակում են տանձենի և խնձորենի։ Սառնարանային տնտեսությունների մասնագետները նրանց խորհուրդներ տվեցին պտղատուների մշակության, բերքահավաքի ժամկետների, բերքի տեսակավորման և հետբերքահավաքային պահպանության վերաբերյալ։
Փոխայցելության ավարտին բոլոր մասնակիցներն ստացան «Շեն» ԲՀԿ մասնագետների կողմից մշակած «Պտուղ-Բանջարեղենի սառնարանային պահպանություն» գրքույկը։

Visit of "Ptghavet" agricultural cooperative to cold storages
On August 29, 2024, within the framework of "The establishment and strengthening of agricultural cooperatives with the use of improved legislation and modern technologies" project implemented with the financial support of the German "Bread for the World"(link is external) organization, we organized an exchange visit for the members of the "Ptghavet" agricultural cooperative of Krashen settlement of Akhuryan consolidated community, Shirak Marz. The members of the cooperative visited the cold storages of Kajik and Avetik Davtyans located in Arevik settlement of Metsamor consolidated community, Armavir Marz.
Ptghavet Cooperative_Exchange visit
During the visit, the members of the cooperative got acquainted with the process of organizing the work of modern cold storages. The specialists of the cold storages presented to the participants of the exchange visit the cold storage rooms, the appropriate quantities of fruits (plums, peaches, nectarines) and grape preservation in them.
The members of "Ptghavet" cooperative grow pear and apple trees in their homesteads. Cold storage experts gave them advice on fruit cultivation, harvest periods, crop sorting and post-harvest care.
At the end of the mutual visit, all participants received the booklet "Cold storage of fruits and vegetable" developed by "Shen" NGO specialists.