Սպիտակի պետական քոլեջի ուսանողներն ագրոանտառում
Սպիտակի պետական քոլեջի գյուղատնտեսության բաժնի առաջին և երկրորդ կուրսերի ուսանողներն ու դասախոսական կազմն այցելեցին Շենավանի նորաստեղծ ագրոանտառ։ Այստեղ «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության մասնագետներն ուսանողների համար անցկացրեցին գործնական ուսուցողական դասընթաց։
Նրանք ուսանողներին ներկայացրեցին ագրոանտառի նշանակությունը, կառուցվածքն ու կառավարման առանձնահատկությունները, ծառատնկման և խնամքի մեթոդները, ինչպես նաև կայուն գյուղատնտեսության հիմնական սկզբունքները։
Ուսանողները շրջեցին ագրոանտառի տարածքով, ծանոթացան ծառատեսակներին և տնկման սխեմային, ոռոգման կաթիլային համակարգին։ Այնուհետև դասընթացից ստացած գիտելիքների կիրառմամբ իրականացրեցին ծառերի բնաբաժակների բացման աշխատանքներ՝ ջրի արդյունավետ օգտագործման և էրոզիայի կանխարգելման նպատակով։
Շենավանի ագրոանտառն առաջինն է հայաստանում և հիմնվել է «Շեն» ԲՀԿ կողմից իրականացվող «7 հա տարածքի ագրոանտառաբուծական վերականգնում Շենավանում» ծրագրով «Ծառ քեզ համար» (A Tree for You) կազմակերպության ֆինանսավորմամբ։ Իսկ ագրոանտառաբուծության վերաբերյալ դասընթացներն իրականացվում են գերմանական «Հաց աշխարհին» (Bread for the World) ֆինանսավորմամբ «Գյուղատնտեսական կոոպերատիվների հիմնումը և հզորացումը բարելավված օրենսդրության և ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառությամբ» ծրագրի շրջանակում։
Նման նախաձեռնություններով «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը ջանում է նպաստել երիտասարդների գործնական հմտությունների ձևավորմանը և խթանել շրջակա միջավայրի պահպանությունն ու համայնքային զարգացումը։

First- and second-year students and lecturers from the Department of Agriculture at Spitak State College visited the newly created agroforest in Shenavan.
Here, the specialists from the “Shen” charitable non-governmental organization conducted a practical training course for the students. They introduced the students to the importance, structure, and management features of agroforestry, tree planting and care methods, as well as the basic principles of sustainable agriculture.
The students toured the agroforestry area, got acquainted with the tree species and planting scheme, and the drip irrigation system. Then, using the knowledge gained from the training, they dug and opened up tree trunks to facilitate efficient water use and prevent erosion.
The Shenavan agroforestry is the first in Armenia and was established under the “Agroforestry Restoration of 7 ha of Community Land in Shenavan” project implemented by the “Shen” NGO with funding from “A Tree for You”. And the courses on agroforestry are implemented with the funding of “Bread for the World” within the framework of the “The establishment and strengthening of agricultural cooperatives with the use of improved legislation and modern technologies” project.
With such initiatives, the “Shen” charitable non-governmental organization strives to contribute to the formation of practical skills of young people and promote environmental protection and community development.