Այցելություն «Ռոյալ» պահածոների արտադրամաս
Սեպտեմբերի 8-ին Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիսի «Բադեյան» պետկան քոլեջի դասախոսների և ուսանողների համար իրականացվեց այցելություն Արմավիրի մարզում գործող Պռոշյանի կոնյակի գործարանի «Ռոյալ» (Royal) պահածոների արտադրության մասնաճյուղ։
A Visit to the "Royal" Food Canning Factory
Մասնաճյուղի տնօրեն և գլխավոր գինեգործ Աննա Ավչյանն արտադրամասերում 17 մասնակիցներին մանրամասն ծանոթացրեց ամբողջ գործընթացին՝ բանջարեղենի և խաղողի գնումներից մինչև վերջնական արտադրանքի պահեստավորում։ Մասնակիցներին հետաքրքրեց հումքի գնման գործնթացը, որին տնօրենը պատասխանեց՝ ներկայացնելով  գնման պայմանագրային ընթացակարգը։
Նման այցելությունները կապերի ստեղծման միջոց են և հետագայում հիմք են հանդիսանում արդյունավետ համագործակցությունների համար:
Այցելությունն իրականացվեց «Պտղաբուծության շուկայի զարգացում Գեղարքունիքի և Վայոց ձորի մարզերում» ծրագրի շրջանակում, որը ֆինանսավորվում է Շվեյցարական HEKS-EPER կազմակերպության ֆինանսավորմամբ «Շեն» և «Սյունիք-Զարգացում» հասարակական կազմակերպությունների կողմից:

A Visit to the "Royal" Food Canning Factory
On September 8, professors and students of "Badeyan" Vardenis State College, Gegharkunik marz, visited the "Royal" food canning branch of the Proshyan Brandy Factory in Armavir marz.
Anna Avchyan, director of the branch and chief winemaker, introduced the 17 participants in detail to the entire process, from purchasing vegetables and grapes to storing the final product. The participants were interested in the raw material purchase process, to which the director responded by presenting the procurement contracts procedure.
Such visits help build networks and later form the basis for effective collaborations. We have carried out the visit within the framework of the "Horticulture Market Development Project (HMDP) in Vayots Dzor and Gegharkunik Marzes of Armenia" project, which is financed by the Swiss HEKS-EPER organization and implemented by "Shen" and "Syunik-Development" NGOs.