Նոր պիլոտային ծրագիր Բազումում
«Յալկեզեան» հիմնադրամն այս տարվա սետեմբերին հաստատեց «Շեն» ԲՀԿ կողմից ներկայացրած «Ագրանտառային տնտեսություն կլիմայական դիմադրողականության և գյուղական վայրերի զարգացման համար Հայաստանում» քառամյա պիլոտային ծրագիրը։ Այն նախատեսում ենք իրականացնել Լոռու մարզի Բազում բնակավայրում:
Ծրագրի իրականացման վայրը պատահական չէ ընտրված․ այստեղ նախկինում ծրագրեր ենք իրականացրել համայնքի շահագրգիռ ներգրավվածությամբ։ 2014 թվականին կահավորել ենք մանկապարտեզը, իսկ 2023-ին` վերականգնել գյուղի ոռոգման համակարգը:
Հոկտեմբերի 26-ին «Շեն» ԲՀԿ գլխավոր գրասենյակում տեղի ունեցավ «Յալկեզեան» հիմնադրամի նախագահ Ջո Յալկեզեանի և վարչության անդամ Սոնա Յալկեզեանի հանդիպումը Բազումի նախաձեռնող խմբի հետ: Կողմերի միջև ակտիվ քննարկում ծավալվեց ծրագրի գործողությունների վերաբերյալ: Նախաձեռնող խումբը վստահեցրեց բարերարներին, որ ինչպես «Շեն» ԲՀԿ աջակցությամբ իրագործած նախորդ ծրագրերի պարագայում էր, այս դեպքում նույնպես պատրաստ են ամբողջովին ստանձնել համայնքային ներդրման իրենց մասը:

New Pilot Project Starts in Bazum
In September, the Yalkezian Foundation approved the four-year pilot project “Agroforestry for Climate Resilience and Rural Development in Armenia” presented by the Shen NGO. We plan to implement it in the Bazum settlement of the Lori Marz.
The location of the project was not chosen by chance: we have previously implemented projects here with the proactive involvement of the community. In 2014, we furnished the kindergarten, and in 2023, we restored the irrigation system of the village.
On October 26, the meeting of the Yalkezian Foundation President Joe Yalkezian and Board Member Sona Yalkezian with the Bazum initiative group took place at the Shen NGO head office. An active discussion took place between the parties regarding the project’s activities. The initiative group assured the benefactors that, as in the case of previous projects implemented with the support of the Shen NGO, in this case too, they are ready to fully assume their share of the community investment.