Ծնեբեկի սածիլներ Դարբասի մարկետինգային խմբին
2024 թվականին գերմանական Bread for the World(link is external) (Հաց աշխարհին) կազմակերպության կողմից ֆինանսավորվող «Գյուղատնտեսական կոոպերատիվների հիմնումը և հզորացումը բարելավված օրենսդրության և ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառությամբ» ծրագրի շրջանակներում Սյունիքի մարզի Սիսիան խոշորացված համայնքի Դարբաս բնակավայրում ստեղծվեց մարկետինգային խումբ։ Խումբը բաղկացած է հինգ հոգուց։ Խմբի անդամները տարբեր մասնագիտություններ ունեն, սակայն այժմ զբաղվում են նաև գյուղատնտեսությամբ։ Իսկ խմբի ղեկավարը՝ Ռոբերտ Խաչատրյանը, հենց գյուղատնտես է։
Asparagus seedlings to Darbas Marketing Group
Դարբասի մարկետինգային խմբի յուրաքանչյուր մասնակից իրեն պատկանող 400 մ² տարածք՝ ընդհանուր առմամբ 1000 մ², տրամադրել է սածիլելու նպատակով։ «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության գյուղատնտեսների դասընթացների, ինչպես նաև քննարկումների ու խմբի կարողությունների գնահատման արդյունքում որոշվեց այդ տարածքում տնկել ծնեբեկի սածիլներ։
Խմբի անդամներին տրամադրեցինք ծնեբեկի երեք տարեկան շուրջ 6200 սածիլ տնկելու համար։ Խմբի անդամները սածիլների ձեռք բերման մեջ ունեցան նաև իրենց ներդրումը։ Երեք տարեկան սածիլների ձեռքբերումը կարևոր էր նրանով, որ ծնեբեկը բերք է տալիս չորրորդ տարում, և այս պարագայում խմբի անդամներն արդեն հաջորդ տարի բերք կստանան։ Իսկ ճիշտ մշակման և խնամքի պարագայում երկու տարի անց այնքան բերք կստանան, որ կկարողանան նաև իրացում իրականացնել։
Մեր գյուղատնտեսները պարբերաբար կապի մեջ են խմբի հետ և փոխանցում են անհրաժեշտ տեսական ու գործնական գիտելիքներ ծնեբեկի մշակման ու խնամքի վերաբերյալ։ Մարկետինգային խմբի նպատակը ծնեբեկի ցանքատարածքների ընդլայնումն է և համատեղ վաճառքի կազմակերպումը։

Asparagus Seedlings to Darbas Marketing Group
In 2024, a marketing group was established in the Darbas settlement of Sisian consolidated community of Syunik marz within the framework of the "The establishment and strengthening of agricultural cooperatives with the use of improved legislation and modern technologies" project funded by the German Bread for the World organization.
The marketing group consists of five people. The members of the group have different professions, but now they are also engaged in agriculture. The head of the group, Robert Khachatryan, is an agriculturist.
Each participant of the Darbas marketing group provided 400 m² of their own land, a total of 1000 m², for the purpose of planting. As a result of the agricultural trainings conducted by the agriculturists of "Shen" charity NGO, as well as discussions and assessment of the group's capabilities, it was decided to plant asparagus seedlings in that area.
We provided group members with 6,200 three-year-old asparagus seedlings for planting. The members of the group also contributed to the purchase of seedlings. Acquiring three-year-old seedlings was important because asparagus produces a crop in the fourth year, and in this case the members of the group will get a crop already the following year. And in the case of proper cultivation and maintenance, after two years they will get enough harvest that they will be able to sell it.
Our agronomists are in regular contact with the group and convey the necessary theoretical and practical knowledge on the cultivation and care of asparagus. The ultimate goal of the marketing group is the expansion of asparagus planting areas and the organization of joint sales.