Դասընթաց-խորհրդատվություն Գյուլագարակում և Բազումում
Օգոստոսին Լոռու մարզի Գյուլագարակ խոշորացված համայնքի Գյուլագարակ և Փամբակ խոշորացված համայնքի Բազում բնակավայրերում գերմանական «Bread for the World» (Հաց աշխարհին) կազմակերպության կողմից ֆինանսավորվող «ՀՀ-ում ֆերմերային կոոպերատիվների կողմից բարձրարժեք գյուղատնտեսական արտադրանքի խթանում» ծրագրի շրջանակներում իրականացրեցինք տեսական դասընթաց-խորհրդատվություն «Գյուղատնտեսական մշակաբույսերի հիվանդությունների և վնասատուների դեմ պայքարի ժամանակակից քիմիական միջոցները և դրանց կիրառման առանձնահատկությունները» թեմայով։ Գյուլակարակում դասընթացն անցկացրեցինք «Հատիկ» գյուղատնտեսական կոոպերատիվի անդամների համար, իսկ Բազումում՝ ֆերմերների՝ այս տարի ձևավորված մարկետինգային խմբի համար։
«Հատիկ» գյուղատնտեսական կոոպերատիվի անդամներն զբաղվում են հացահատիկային մշակաբույսերի, շարահերք կուլտուրաների, կարտոֆիլի մեծաքանակ սերմանբուծությամբ և պարենային արտադրությամբ։ Մինչդեռ Բազումում «Շեն» ԲՀԿ կողմից տնամերձ ոռոգման համակարգը վերականգնելու և ամբողջ գյուղի համար 24-ժամյա ոռոգման հնարավորություն տալուց հետո, դեռևս մայիս ամսին ֆերմերներին տրամադրվել էր նաև սմբուկի, պղպեղի, բամիայի, լոբու և վարունգի սերմեր ու սածիլներ, որոնց բերքն արդեն վաճառում են։
Երկու բնակավայրերում էլ «Շեն» ԲՀԿ մասնագետը դասընթացի մասնակիցներին ներկայացրեց վնասակար օրգանիզմների դեմ կիրառվող պայքարի ժամանակակից միջոցները և դրանց կիրառման առանձնահատկությունները։ Հատկապես Բազումում ֆերմերների մոտ մշակության ընթացքում վնասատուների և հիվանդությունների վերաբերյալ բազմաթիվ հարցեր էին առաջացել, որոնց մեր մասնագետները սպառիչ պատասխաններ տվեցին։
Դասընթաց-խորհրդատվության արդյունքում բոլոր մասնակիցներին բաժանվեց «Շեն» ԲՀԿ մասնագետների կողմից մշակված տեղեկատվական թերթիկներ ինչպես դասընթացի, այնպես էլ գյուղատնտեսական այլ թեմաների վերաբերյալ։

Training in Bazum and Gyulagarak
In August, in Gyulagarak and Bazum, Lori Marz, we carried out a theoretical training-consultation on "Diseases of agricultural crops and modern chemical means of pest control and their application features" within the framework of "The establishment and strengthening of agricultural cooperatives with the use of improved legislation and modern technologies" project financed by the German "Bread for the World"(link is external) organization. In Gyulagarak we conducted the training for the members of the "Hatik" agricultural cooperative, and in Bazum - for the marketing group of farmers formed this year.
Training in Bazum
Irrigation in Bazum
The members of the "Hatik" agricultural cooperative are engaged in large-scale seed breeding of grain crops, row crops, potatoes and food production. Meanwhile, in Bazum, after "Shen" NGO renovated the irrigation system and provided 24-hour irrigation for the households of the entire village, and back in May the farmers were also provided with seeds and seedlings of eggplant, pepper, okra, bean and cucumber, the harvest of which are already being sold.
Farmers of Bazum
In both settlements, "Shen" NGO agriculturist presented to the participants of the training the modern means of combating harmful organisms and the features of their use. Especially in Bazum, farmers had many questions regarding pests and diseases during cultivation, to which our specialists gave comprehensive answers.
At the end of the training-consultation, all participants were distributed information leaflets developed by "Shen" NGO specialists regarding topic of the training, as well as other agricultural issues.