Շէն Ֆրանսիան Զորականի արցախցի ընտանիքների համար
2024 թվականին «Շէն Ֆրանսիա» կազմակերպության ֆինանսական աջակցությամբ Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան խոշորացված համայնքի Զորական բնակավայրում իրականացեցինք «Աջակցություն Արցախից տեղահանված ընտանիքներին» ծրագիրը։ Դրա շրջանակում կառուցեցինք հինգ ջերմատուն Արցախից տեղահանված կարիքավոր ընտանիքների համար ապրուստի միջոց ստեղծելու նպատակով։
Ջերմատների կառուցումն ավարտելուց հետո բոլոր շահառու ընտանիքներին տրամադրեցինք նաև անհրաժեշտ գյուղատնտեսական գործիքներ և տարբեր բույսերի սածիլներ ջերմատները գործարկելու համար: Մեր գյուղատնտեսները դասընթացների շարք անցկացրեցին արցախցի ընտանիքների համար և անհրաժեշտ գիտելիքներ փոխանցեցին աճեցվող յուրաքանչյուր մշակաբույսի, դրա մշակման ու հիվանդությունների առանձնահատկությունների վերաբերյալ։
2025 թվականի մայիսին հայաստան կատարած այցի շրջանակում «Շէն Ֆրանսիա»-յի պատվիրակությունն այցելեց նաև Զորական, որտեղ Արցախի Մարտունու շրջանի Գիշի գյուղից տեղահանված Գրիշա Գրիգորյանի՝ յոթ հոգուց բաղկացած ընտանիքն արդեն ստացել էր առաջին բերքը։ Պատվիրակության անդամները սիրով դարձան այս բերքի առաջին գնորդները:

Chene France for the Artsakhian families of Zorakan
In 2024, with the financial support of the Chene France, we implemented the “Support to Families Displaced from Artsakh” project in the Zorakan settlement of the Noyemberyan consolidated community of Tavush Marz. Within the framework of the project, we built five greenhouses to create a means of livelihood for needy families displaced from Artsakh.
After completing the construction of the greenhouses, we also provided all beneficiary families with the necessary agricultural tools and seeds and seedlings of various plants to start the operation of the greenhouses. Our agronomists conducted a series of training courses for Artsakh families and transferred the necessary knowledge about the characteristics of each cultivated crop, its cultivation and diseases.
As part of their visit to Armenia in May 2025, the delegation of Chene France also visited Zorakan, where the family of Grisha Grigoryan, consisting of seven people, displaced from the village of Gishi in the Martuni region of Artsakh, had already received the first harvest. The members of the delegation gladly became the first buyers of this harvest.