Բարձրաստիճան հյուրերի այցը Բալաք
Հունիսի 30-ին Գերմանիայի դեսպանատան զարգացման համագործակցության ղեկավար Կատրին Բուդեր-Պելցի և Հարավային Կովկասում  Շվեյցարական համագործակցության գործակալության տարածաշրջանային տնօրենի տեղակալ Ուրսուլա Լաուբլիի ղեկավարած պատվիրակությունը այցելեց Սյունքի մարզի Բալաք բնակավայր՝ ծանոթանալու Շենի կողմից 2023–2025 թթ․ իրականացվող ծրագրերին։
Visit to Balak
Հյուրերն այցելեցին Բալաք կոոպերատիվ, զրուցեցին անդամների հետ, հետաքրքրվեցին կոոպերատիվի ֆինանսական կայունությամբ և անդամների եկամուտների աճով։
Շենը՝ «Bread for the World» կազմակերպության հետ համատեղ, 2022–2023 թթ․ ընթացքում իրականացրել է գործողություններ՝ ուղղված կոոպերատիվի տնտեսական հզորացմանն ու կայուն զարգացմանը։
Պատվիրակության անդամներն այցելեցին կորնգանի, գարու և առվույտի դաշտերը, ինչպես նաև վերականգնված արոտավայրեր (ընդհանուր 123 հեկտար), որոնք GIZ-ի և Շենի աջակցությամբ սկսել են մշակվել 2023-2024 թթ-ին։
GIZ-ը ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերել Բալաք կոոպերատիվին նաև ստեղծելու հատիկի վերամշակման և սերմի արտադրության հզորություններ և ներգրավվելու կորնգանի և գարու տեղական սորտերի արտադրության մեջ:
2025–2028 թթ․ նոր նախաձեռնությամբ՝ Շենը և Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալությունը (SDC) նախատեսում են հիմնել 9 հա ագրոանտառային տնտեսություն՝ ինչը կոոպերատիվի տնտեսական զարգացման նոր հնարավորություններ կստեղծի:
Կոոպերատիվի անդամները հպարտությամբ նշեցին, որ այս տարի առաջին անգամ կվաճառեն 6 տոննա հանրահայտ «Սիսիանի տեղական» կոչվող կորնգանի սերմ, և Բալաք կոոպերատիվը կճանաչվի իբրև սերմ արտադրող կազմակերպություն։

German and Swiss Delegation in Balak
On June 30, a delegation led by Katrin Buder-Pelz, Head of Development Cooperation at the Embassy of the Federal Republic of Germany in Armenia, and Ursula Laubli, the Deputy Regional Director of the Swiss Agency for Development and Cooperation, visited the village of Balak in Syunik Province to learn about the programs implemented by Shen in 2023–2025.
Visit to Balak
The guests visited the Balak Cooperative, engaged with its members, and explored questions related to the cooperative’s financial sustainability and the increase in members’ incomes.
In partnership with Bread for the World, Shen carried out activities in 2022–2023 aimed at strengthening the cooperative’s economic capacity and promoting its sustainable development.
The delegation visited sainfoin, barley, alfalfa fields and restored pastures (123 hectares) that were brought under cultivation in 2023–2024 with the support of GIZ and Shen.
GIZ has also provided financial support to the Balak Cooperative to establish grain processing and seed production capacities, enabling its involvement in the production of local varieties of sainfoin and barley.
As part of a new initiative for 2025–2028, Shen and the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC) plan to establish a 9-hectare agroforest, creating new opportunities for the cooperative’s development.
The cooperative members proudly noted that, for the first time this year, they will sell 6 tons of seed from the renowned “Sisian Local” sainfoin variety, and Balak Cooperative will be recognized as a seed-producing organization.