Ջրառատցի երեխաների «ֆրանսաշունչ» ամառը
2024 թվականի մարտին Շիրակի մարզի Ախուրյան խոշորացված համայնքի Ջրառատ գյուղում մեկնարկեց գյուղի վարչական կենտրոնում գտնվող պարասրահի հիմնանորոգման և կահավորման ծրագիրը։ Ծրագիրն իրականացնում են «Այո» ֆրանսիական կազմակերպությունը և «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը, ինչպես նաև ծրագրում իր ֆինանսական ներդրումն ունի Ախուրյան համայնքը։ Ընդհանուր 6․829․840 ՀՀ դրամ արժողությամբ ծրագրի շնորհիվ խիստ անմխիթար վիճակում գտնվող համայնքային նշանակության դահլիճը, որ տասնամյակներ առաջ ծառայել էր որպես գյուղի պարի խմբի սրահ, այսօր կրկին օգտագործվելու է նաև այդ նշանակությամբ։
Ծրագրի շրջանակներում «Այո» ֆրանսիական կազմակերպության մոտ քսան ֆրանսիացի կամավորներ օգոստոսի 4-23-ը հյուրընկալվել էին Ջրառատ գյուղում՝ հենց գյուղացիների տներում։ Այս ընթացքում պարասրահի վերանորոգման աշխատանքներն իրականացնելու հետ մեկտեղ նրանք գյուղի 6-15 տարեկան դպրոցականների համար կազմակերպեցին բակային ճամբար՝ հագեցած բազմաբնույթ կրթական, մարզական և մշակութային պարապմունքներով։ Ջրառատցի երեխաները ուրախությամբ մասնակցում էին կազմակերպված ֆրանսերեն լեզվի դասերին, մարզական խաղերին, մշակութային միջոցառումներին, ձեռքի աշխատանքների դասերին և այլն։
Աշխատանքներին ծանոթանալու և բակային ճամբարի առօրյային հաղորդակից լինելու նպատակով օգոստոսի 22-ին Ջրառատ այցելեց Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն․Գ․ Օլիվիե Դըկոտինյին։ Դեսպանին միացան նաև «Շեն» ԲՀԿ վարչության նախագահ Հայկ Մինասյանը, «Շեն – Ֆրանսիա» կազմակերպության ներկայացուցիչ Սաթենիկ Պատվական Թուֆանյանը, «Այո» կազմակերպության ներկայացուցիչները, Շիրակի մարզպետի աշխատակազմի և Ախուրյան համայնքի ներկայացուցիչները։
Հյուրընկալ Ջրառատում հայ և ֆրանսիացի երիտասարդների հայկական մեղեդիներով միասնական շուրջպարը ջանքերը միավորելու և գյուղի զարգացմանն ի նպաստ գործելու լավագույն օրինակն էր։

Ambassador of France in Jrarat
In March 2024, launched the renovation and furnishing project of the dance hall in the administrative center in Jrarat village of Akhuryan consolidated community of Shirak marz. The project is financed and implemented by "AYO"(link is external) and “Shen” NGO, as well as co-financed by the Akhuryan consolidated community(link is external). Thanks to the project worth AMD 6,829,840, the community hall in a very poor condition, which decades ago served as a dance hall of the village dance group, today will again be used for that purpose.
AYO volunteers in Jrarat
Within the framework of the project, about twenty French volunteers of “AYO” were hosted in the village of Jrarat, in the houses of the villagers, from August 4-23. During this period, along with the repair work of the dance hall, the volunteers organized a summer camp with various educational, sports and cultural activities for the 6-15-year-old children of the village. The children of Jrarat happily participated in the French language classes, Sports games, cultural events, handicraft classes, etc.
H.E. in Jrarat Dance Hall
On August 22, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia(link is external), H.E. Olivier Decottignies visited Jrarat to get acquainted with the works and the daily life of the summer camp. Hayk Minasyan, the chairman of the board of “Shen” NGO, Satenik Patvakan Tufanyan, representative of "Chene - France"(link is external), as well as representatives of "AYO", Shirak governor's office and Akhuryan community also joined His Excellency during the visit to Jrarat.
The joint round dance of Armenian and French youths to Armenian tunes in Jrarat was the best example of unifying efforts and contributing to the development of the village.