«Կերարտադրության ցուցադրական համայնք. բնական կերհանդակների բարելավում և չմշակվող վարելահողերի վերականգնում» ծրագրի դասընթացները
2022 թվականի վերջում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ/ԳՄՀԸ) աջակցությամբ սկսեցինք «Կերարտադրության ցուցադրական համայնք. բնական կերհանդակների բարելավում և չմշակվող վարելահողերի վերականգնում» ծրագիրը Սյունիքի մարզի Սիսիան խոշորացված համայնքի Բալաք բնակավայրում։
Ծրագրի հիմնական նպատակն է օգտագործել բնական կերային տարածքների վերականգնման արդյունավետ մեթոդները և նվազեցնել ճնշումը արոտավայրերի վրա անասնակերի արտադրության համար՝ չօգտագործվող վարելահողերի մշակմամբ: Սա թույլ կտա կայուն ձևով կազմակերպել անասնակերերի համար տեղական բարձրարժեք սերմերի արտադրությունը, պահպանել ագրոկենսաբազմազանությունը, ապահովել կլիմայի հետ հարմարվողականությունը և ստեղծել կայուն եկամուտներ ֆերմերների համար:
Ծրագիրը ներառում է տարբեր պիլոտային տարածքներ՝ օգտագործելով բարելավման մի շարք մեթոդաբանություններ: Ընդհանուր առմամբ, ծրագրի շրջանակում համայնքում վերականգնվելու և բարեկարգվելու է 123 հա հողատարածք, որից 20 հա արոտ, 20 հա խոտի մարգագետին և 83 հա վարելահող։
Ծրագրի շրջանակներում փետրվար-ապրիլ ամիսներին «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության գյուղատնտեսներն իրականացրել են «Բալաք համայնքի արոտօգտագործողների միավորում» կոոպերատիվի անդամների և մարզային նոր գյուղատնտեսի ուսուցման բազմաբովանդակ ինտենսիվ ծրագիր։
Սերմադաշտերի գարու, կորնգանի, առվույտի սերմնաբուծություն
Որակյալ սերմնացուն շատ կարևոր է բնական կերհանդակների բարելավման և չմշակվող վարելահողերի վերականգման գործում, ինչն էլ շատ կարևոր է անասնապահությամբ զբաղվող ֆերմերային տնտեսություններին բարձրորակ անասնակերով ապահովելու համար։
Փետրվարի 24-ին «Սերմադաշտերի գարու, կորնգանի, առվույտի սերմնաբուծություն» դասընթաց-քննարկման ընթացքում «Բալաք համայնքի արոտօգտագործողների միավորում» կոոպերատիվի անդամներին ներկայացրեցինք սերմադաշտերի մշակության առանձնահատկությունները, գարու, կորնգանի, առվույտի սերմնաբուծության կազմակերպման քայլերը։ Կոոպերատիվի անդամները հիմնականում հետաքրքված էին հողերի նախացանքային մշակությամբ, պարարտացմամբ, ցանքի նորմայով, սերմացուին ներկայացվող պահանջներով և սերմերի ախտահանմամբ։
Մարզային գյուղատնտեսի ուսուցում
Մարտի 1-ին «Շեն» ԲՀԿ-ի գրասենյակում ուսուցում անցավ նոր մարզային գյուղատնտեսը վարելահողերի և արոտների բարելավման տեխնոլոգիայի վերաբերյալ։ Նրան ներկայացրեցինք վարելահողերի՝ կորնգանի, առվույտի, գարու մշակության վերաբերյալ ծրագրով առաջարկվող տեխնոլոգիաները, ինչպես նաև, արոտավայրերի բարելավման տեխնոլոգիան։
Վարելահողերի, արոտավայրերի և խոտհարքի բարելավման տեխնոլոգիայի նկարագրություն
«Վարելահողերի, արոտավայրերի և խոտհարքի բարելավման տեխնոլոգիայի նկարագրություն» դասընթացին մարտի 3-ին կոոպերատիվի անդամները ծանոթացան ծրագրի շրջանակներում առաջարկվող առվույտի, կորնգանի և գարու փորձարարական ցանքերի տեխնոլոգիաներին, ինչպես նաև արոտավայրերի և խոտհարքի բարելավման տեխնոլոգիան։ Այս դասընթացին հիմնական հարցերն առնչվում էին հողաֆրեզի կիրառմանը, ցանքակից պարարտացմանը, սերմերի ախտահանմանը, ցանքի նորմային, արտարմատային սնուցմանը և մոլախոտերի դեմ պայքարին։
Ժամանակակից գյուղատնտեսական տեխնիկայի՝ հողաֆրեզների և այլ կցորդիչների կիրառությունը հացահատիկային մշակաբույսերի ցանքերում ու կերհանդակներում
Մարտի 30-ին տեղի ունեցավ «Ժամանակակից գյուղատնտեսական տեխնիկայի՝ հողաֆրեզների և այլ կցորդիչների կիրառությունը հացահատիկային մշակաբույսերի ցանքերում ու կերհանդակներում» դասընթացը։ Կոոպերատիվի անդամներին մեր գյուղատնտեսները ներկայացրեցին ժամանակակից գյուղատնտեսական տեխնիկայի՝ հողաֆրեզների բնութագիրը և աշխատանքի առանձնահատկությունները։
Ծրագրի շրջանակներում առաջին անգամ Բալաք համայնքում ներկայացվեց հողաֆրեզների և այլ կցորդիչների կիրառությունը հացահատիկային մշակաբույսերի ցանքերի ու կերհանդակների բարելավման պրոցեսում: Տնտեսական հաշվարկի միջոցով գյուղատնտեսները ցույց տվեցին, որ նմանատիպ տեխնիկայի կիրառությունը բարձրացնում է հացահատիկային մշակաբույսերի մշակության որակը և կրճատում է ծախսերը։ Դասընթացի երկրորդ մասում արդեն դաշտային պայմաններում մասնակիցներին ցուցադրեցինք հողաֆրեզի աշխատանքը հենց վարելահողերում։
Գարու, կորնգանի, առվույտի տրամադրված սերմերի սորտային կազմը, մշակության առանձնահատկությունները
Ապրիլի 6-ին կոոպերատիվի անդամների համար կազմակերպվեց «Գարու, կորնգանի, առվույտի տրամադրված սերմերի սորտային կազմը, մշակության առանձնահատկությունները» դասընթաց-քննարկումը։
Այս անգամ դասընթացն անցկացնելու համար հրավիրել էինք «Գյումրիի սելեկցիոն կայան» գիտաարտադրական ընկերության գիտաշխատող Ա. Հարությունյանին։ Նա մասնակիցներին ներկայացրեց սերմարտադրության նպատակով փորձնական ցանքերի համար «Գյումրիի սելեկցիոն կայան»-ից ձեռք բերված կորնգանի՝ «Սիսիանի տեղական», գարնանացան գարու՝ «Նուտանս 115» և առվույտի՝ «Ապարանի տեղական» սորտերի մշակության առանձնահատկությունները։ Կոոպերատիվի անդամները նաև ծաանոթացան սերմադշտերի մշակության առանձնահատկություններին։ Դասընթացավարը հիմնական շեշտադրումը կատարեց սերմնաբուծության պահանջներին և ագրոտեխնիկական առանձնահատկություններին՝ հողերի նախացանքային մշակության, պարարտացման, ցանքի նորմայի, սերմացուին ներկայացվող պահանջներին, սերմերի ախտահանմանը։
Սա եզակի ուսուցում էր, քանի որ ֆերմերներն ստացան բարձր մասնագիտական գիտելիքներ ու հմտություններ սերմարտադրության գործընթացի վերաբերյալ: Կարելի է ասել, որ այս դասընթացի արդյունքում կոոպերատիվի անդամները վերապատրաստվեցին որպես սերմարտադրողներ:
Հատկանշական է այն հանգամանքը, որ «Բալաք համայնքի արոտօգտագործողների միավորում» կոոպերատիվի անդամներից նշված բոլոր դասընթացներին հավասար հետաքրքրությամբ մասնակցում էին թե՛ տղամարդիկ, թե՛ կանայք։ Նրանք ակտիվորեն իրենց հետարքրող հարցերն էին ուղղում մեր դասընթացավար-մասնագետներին և ստանում մանրամասն պատասխաններ։ Բոլոր դասընթացների ավարտին մասնակիցներն ստացան թեմաներին համապատասխան տեղեկատվական նյութեր։

At the end of 2022, with support of GIZ(link is external), we started the "Fodder production demo village - reactivation of non-cultivated arable lands" project in the Balak settlement of the Sisian consolidated community, Syunik Marz.
The project aims to use effective replicable methods to rehabilitate natural fodder areas and decrease pressure on pastures by cultivating non-used arable lands for fodder production. It will also ensure sustainability by using high-value local varieties of seeds for fodder production and providing agrobiodiversity conservation, climate adaptation, and income. The project will include complex pilot areas using different methodologies for improvement. Overall, 123 ha of land will be rehabilitated and improved in the community, from which 20 ha are pastures, 20 ha are hay meadows, and 83 ha are arable lands.
Within the framework of the project, during the months of February-April, the agronomists of "Shen" NGO carried out a multi-content intensive training program for the members of the "Balak Community Pasture Users Association" cooperative and the new regional agronomist.
Seed production of barley, sainfoin, and alfalfa in seed fields
Balak Project Trainings
Quality seed is essential in improving natural habitats, rehabilitating uncultivated arable land, and providing high-quality fodder to livestock farms.
On February 24, during the course discussion "Seed production of barley, sainfoin, alfalfa in seed fields," we presented to the members of the "Balak Community Pasture Users Association" the features of cultivation of seed fields, the steps of organizing seed cultivation of barley, sainfoin, and alfalfa. The cooperative members were mainly interested in pre-sowing soil cultivation, fertilization, sowing rate, seed requirements, and disinfection.
Training of the Regional Agronomist
On March 1, the new regional agronomist underwent training in the technology of improving arable land and pastures in the head office of "Shen" NGO. We presented to him the technologies offered by the project regarding the cultivation of arable land, sainfoin, alfalfa, and barley, as well as the technology of improving pastures.
Description of arable land, pasture, and grassland improvement technology
On March 3, at the course "Description of arable land, pasture, and grassland improvement technology," the members of the cooperative got acquainted with the technologies of experimental sowing of alfalfa, sainfoin, and barley offered within the framework of the project, as well as the technology of improvement of pastures and grasslands. In this course, the main questions were related to the use of tillage, in-sow fertilization, seed disinfection, normal foliar seed nutrition, and weed control.
Use of modern agricultural machinery, tillers, and other implements in sowing and harvesting grain crops
On March 30, the course "Use of modern agricultural machinery, tillers, and other implements in sowing and harvesting grain crops" was held. Our agronomists presented the characteristics and work features of the modern agricultural equipment and tillers to the cooperative members.
Within the framework of the project, for the first time in the Balak settlement, the use of tillers and other implements was presented in the process of improving the sowing and planting of grain crops. Through an economic calculation, the agronomists showed that using such techniques increases the quality of grain crop cultivation and reduces costs. In the second part of the course, we showed the participants the work of the tiller in the field.
Varietal composition of provided seeds of barley, sainfoin, alfalfa, and their cultivation features
On April 6, a course discussion was organized for the cooperative members, "Varietal composition of provided seeds of barley, sainfoin, alfalfa, and their cultivation features."
This time, we invited researcher A. Harutyunyan from "Gyumri Breeding Station" CJSC(link is external) as a trainer. He presented to the participants the features of the cultivation of "Sisian local" sainfoin, "Nutans 115" spring barley, and "Aparan local" alfalfa varieties obtained from the "Gyumri Breeding Station" for seed production. The cooperative members also got acquainted with the peculiarities of cultivating seed fields. The trainer emphasized seed production's requirements and agrotechnical features: pre-sowing soil cultivation, fertilization, sowing rate, conditions for seeds, and seed disinfection.
This was a unique training as the farmers received highly professional knowledge and skills in the seed production process. In fact, the cooperative members were trained as seed producers as a result of this training.
It is noteworthy that both men and women participated in all the mentioned courses among the members of the "Balak Community Pasture Users Union" cooperative. They actively asked our trainers-specialists their questions and received detailed answers. At the end of all the courses, the participants received informative materials corresponding to the topics.