Chene France in Shirak Marz
Օգոստոսի 18-ին Շեն ֆրանսիայի հիմնադիր անդամ Տիգրան Շիրվանյանը պատվիրակությամբ այցելեց Շիրակի մարզում իրագործվող ծրագրերը։
Northern Cheese Cooperative
Ձիթանքովում հյուրերն այցելեցին մանկապարտեզը և սպորտդահլիճը։ Նրանք գոհունակությամբ նկատեցին, որ դրանք ապահովված են անհրաժեշտ բոլոր հարմարություններով և պատշաճ կերպով աշխատում են։ Երկու հաստատություններում էլ թե՛ աշխատակիցները, թե՛ սաները շատ գոհ են պայմաններից։ Այնուամենայնիվ, առկա էին որոշ աննշան թերություններ, որոնք կշտկվեն մեկ ամսվա ընթացքում։
Այնուհետև, Ամասիա համայնքի Մեղրաշատ գյուղում պատվիրակությունն այցելեց «Հյուսիսի պանիր» կանանց կոոպերատիվ։ Կոոպերատիվն իր կարողությունները զարգացրել է «Շեն» ԲՀԿ աջակցությամբ։ Ընդամենը երկու տարվա գործունեության ընթացքում նրանք արդեն ստացել են ԱՄՆ 5 տոննա չեչիլ պանիր ԱՄՆ արտահանելու առաջարկ։

Chene France in Shirak Marz
On August 18, Tigran Shirvanyan, a founding member of Chene France, with a delegation, visited the projects implemented in Shirak Marz.
Northern Cheese Cooperative
In Dzitankov, the guests visited the kindergarten and the sports hall. They noted that both facilities were equipped with all the necessary commodities and were working correctly. Both employees and students were delighted with the conditions. However, there were minor shortcomings that will be tackled within a month.
Afterward, in Meghrashat village of Amasia community, the delegation visited "Northern Cheese" women's cooperative. The cooperative has developed its capabilities with the support of "Shen" NGO. In just two years of operation, they have already received an offer to export 5 tons of chechil, an Armenian brined string cheese, to the United States.