Visiting Gandzak experimental arable lands
ԳՄՀԸ (GIZ) և ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ իրականացվող «Անասնակերի արտադրություն և արոտների բարելավում՝ որպես ՔՈՎԻԴ-19 հետևանքների մեղմման միջոցառում» ծրագրի շրջանակում օգոստոսի 10-ին տեղի ունեցավ Ծաղկաշեն, Սարուխան, Լանջաղբյուր և Գանձակ բնակավայրերի 23 ֆերմերների փոխայցելությունը Գեղարքունիքի մարզի Գանձակ բնակավայրի փորձացուցադրական վարելահողերի ցանքեր:
Sainfoil
Sainfoil with well-developed root system
Փոխայցելության նպատակն էր ներկայացնել վարելահողերի բարելավման նոր մոտեցումը՝ տեխնոլոգիան, որով նախատեսված է 10 և ավելի տարիներ չմշակված, ցածր արդյունավետություն ունեցող տարածքները ցանել բազմամյա բարձրարժեք խոտաբույս կորնգանով։ Ֆերմերները եղան 4 ցանքերում, որտեղ տեսան ցանքից 65-70 օր անց արդեն ծաղկած կորնգանի բույսեր՝  լավ զարգացած արմատային համակարգով։
Համեմատական քննարկում անցկացրեցինք ներկայացված տեխնոլոգիայի և ավանդական եղանակի միջև։ Մասնակիցները հիմնականում հարցնում էին ցանքի նորմայի և կիրառվող ցանքակից պարարտացման մասին։ Բոլոր հարցերին «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության գյուղատնտեսը տվեց հինավոր և սպառիչ պատասխաններ։

Visiting Gandzak experimental arable lands
On August 10, 23 farmers from Tsaghkashen, Sarukhan, Lanjaghbyur, and Gandzak villages visited the experimental arable lands of Gandzak village, Gegharkunik marz. The visit was within the framework of the "Fodder production and pasture improvement as a COVID-19 response measure" project implemented with the support of GIZ and the RA Ministry of Economy.
Sainfoil
Sainfoil with well-developed root system
The purpose of the visit was to present the new approach to arable land improvement, the technology of planting low-yielding, uncultivated areas for ten years or more with the perennial high-value sainfoin. Farmers visited four fields, where they saw sainfoin with well-developed root systems blooming 65-70 days after sowing.
We conducted a comparative discussion between the presented technology and the traditional method. The participants mainly asked about the seeding rate and applied fertilization. The agronomist of "Shen" NGO comprehensively answered all questions.