Meghrashen Cooperative
2020 թվականին «Շեն» ԲՀԿ-ն Շիրակի մարզի Մեղրաշեն գյուղում «Ամքոր Հայաստան» հիմնադրամի աջակցությամբ մեկնարկեց Աջակցություն Մեղրաշեն գյուղի զարգացմանը ծրագիրը։ Բազմաբաղադրիչ ծրագրի շնորհիվ հնարավոր եղավ վերանորոգել և կահավորել Մեղրաշենի դպրոցի սպորտդահլիճը։ Ծրագրի ընթացքում «Շեն»-ի փորձագետների՝ գյուղատնտեսների, ագրոբիզնեսի և կոոպերատիվի մասնագետների թիմի կողմից անցկացվեցին մասնագիտական ուսուցումներ և դասընթացներ։
Մեղրաշենցիները կոոպերատիվ հիմնեցին
Արդեն 2021 թվականին ակտիվ մեղրաշենցիները ձևավորվեցին և հիմնադրեցին «Մեղրաշենի գյուղատնտեսական» սպառողական կոոպերատիվը։ Ընդհանուր ժողովը որոշեց կոոպերատիվի անդամների համար որպես անդամավճար սահմանել 50000 դրամ։ Կոոպերատիվն ունի 7 անդամ, որոնցից 3-ը կանայք են։ Գործունեության հիմնական ուղղությունը հացահատիկի զտումն ու ախտահանումն է։ «Շեն»-ը կոոպերատիվին տրամադրեց զտման կայանի գործարկման համար անհրաժեշտ սարքավորումներ՝ զտիչ, ախտահանիչ, ինչպես նաև՝ կերաղաց, որը կաշխատի ամբողջ տարին։ Զգալի էր նաև կոոպերատիվի սեփական ներդրումը ծրագրում: Մասնավորապես, Շենի կողմից տրամադրված շինանյութով, մասամբ՝ նաև կոոպերատիվի կողմից ձեռք բերված շինանյութով, անդամների ուժերով վերանորոգվեց և կահավորվեց կոոպերատիվի գրասենյակը, կառուցվեց զտման կայանի արտադրամասը։
Կայանում հիմնականում զտում և ախտահանում են կոոպերատիվի անդամների հացահատիկը։ Անդամները զտված սերմն օգտագործելու են թե՛ սեփական հողատարածքներում ցանքսի, թե՛ որոշ մասով՝ վաճառքի նպատակով։ Մինչ զտման կայանի հիմնումը հացահատիկը զտվում և ախտահանվում էր ձեռքի աշխատանքով՝ մեխանիկական եղանակով։ Դրա պատճառով սերմի որակը խիստ ցածր էր ստացվում, և ֆերմերները ստիպված էին լինում 1 հա-ի հաշվով նորմայից շատ սերմ ցանել։
Դժվարությունից հաջողություն
Անցած գյուղատնտեսական տարվա համատարած երաշտի պատճառով Մեղրաշենում ևս հացահատիկի բերքը կամ խիստ սակավ էր, կամ բացակայում էր, ուստի զտման կայանի գործարկումը հնարավոր չեղավ։ Այս տարի արդեն մեղրաշենցիները գոհ են բերքից, իսկ կոոպերատիվի անդամները՝ զտման կայանի ծանրաբեռնված աշխատանքից։ Կոոպերատիվում այս տարի դեռ զտել և ախտահանել են կոոպերատիվի անդամ չհանդիսացող մի քանի ֆերմերների հացահատիկ: Սակայն առաջիկայում մատուցվելիք ծառայությունների վերաբերյալ պայմանավորվածությունները բավականին շատ են։
Կոոպերատիվի գործունեության շնորհիվ ստեղծվել են աշխատատեղեր։ Կայանի աշխատանքներում ներգրավված է մոտ 10 աշխատակից, որոնցից միայն չորսն են կոոպերատիվի անդամներ։ Իսկ ամենակարևոր ձեռքբերումն ըստ անդամների կարծիքի այն է, որ կոոպերատիվի շնորհիվ ոչ միայն կարողանում են անվճար զտել և ախտահանել իրենց հացահատիկը, այլև՝ ծառայություն մատուցել անդամ չհանդիսացող ֆերմերների:

Meghrashen Cooperative
In 2020, "Shen" NGO, with the support of UMCOR Armenia Foundation, launched the "Assisting the Rural Community Development in Meghrashen" project in Shirak marz. Thanks to the multi-component project, it was possible to repair and furnish the gym of the Meghrashen school. During the project, the "Shen" expert agronomists, agribusiness, and cooperative specialists conducted professional training courses for the villagers.
The people of Meghrashen founded a cooperative
In 2021, the active residents of Meghrashen formed and founded the "Meghrashen" agricultural consumer cooperative. At the general meeting, the members set 50,000 drams as a membership fee for the cooperative members. The cooperative has seven members, and three of them are women. The main direction of activity is grain filtering and disinfection. "Shen" provided the cooperative with the necessary equipment for the operation of the filtering station: a filter, a disinfectant, and a mill that will work all year round. The cooperative's contribution to the program was also significant. In particular, with the building materials provided by Shen and partly with the building materials purchased by the cooperative, the cooperative's office was renovated and furnished, and the workshop of the refinery station was built with the efforts of the members.
The members of the cooperative filter and disinfect their grain at the station. The members will use the filtered seed for sowing in their lands and partly for sale. Before the establishment of the refining station, the grain was refined and disinfected by hand. Because of this, the seed quality was deficient, and the farmers had to sow more seeds than average per 1 ha.
Through challenges to success
The youngest cooperative member
Due to the widespread drought of the last agricultural year, the grain harvest in Meghrashen was either very scarce or non-existent, so the operation of the refining station was not possible. Already this year, the people of Meghrashen are satisfied with the harvest, and the cooperative members are satisfied with the heavy work of the refining station. In the cooperative this year so far, they have filtered and disinfected the grain of several farmers who are not members of the cooperative. However, there are many agreements regarding the services to be provided in the nearest future.
Thanks to the cooperative's activities, jobs were created. About ten employees are involved in the station's work, and only four are cooperative members. And the important achievement, according to the members, is that thanks to the cooperative, they are not only able to filter and disinfect their grain for free but also to provide service to farmers who are not members.